Minulý týždeň na finančných trhoch dominovala správa o pláne zvyšovať dane kapitálových výnosov v USA. Zľakli sa jej viac kryptonadšenci ako investori na Wall Street. Tí sledovali skôr výsledkovú sezónu a boli sklamaní z Netflixu aj Intelu.

Bidenove nové dane

Minulý štvrtok ohlásil americký prezident Joe Biden, že sa chystá výrazne zvýšiť dane z kapitálových výnosov. Tie by sa mohli až zdvojnásobiť z dnešných 20 na skoro 40 percent, ale len pre bohatých Američanov, ktorí zarábajú viac ako milión dolárov ročne.

Finančné trhy na Wall Street na jóbovú správu nezareagovali nejak prehnane prudko. Hlavné akciové indexy klesli len o necelé jedno percento a v piatok už boli späť v rastovej fáze.

Po ohlásení masívnych fiškálnych stimulov americkej vlády v podobne skoro dvoj biliónového balíčka pomoci ekonomike, je jasné, že zvyšujúce sa diery v rozpočte sa budú v budúcnosti musieť nejako zaplátať. Najjednoduchšia cesta je zvyšovať dane.

Pre Európu a Slovensko je to inšpirujúca lekcia. USA im ukazujú cestu ako  zaceliť fiškálne rady. Trend zvyšovania daní sa skôr či neskôr preleje do Európy aj na Slovensko. U nás sa už vážne diskutuje o zvyšovaní dane z nehnuteľnosti a to môže byť len začiatok.

Ekonómovia upozorňujú, že nová daň ešte nie je schválená, bude voči nej odpor zo strany republikánov a možno aj niektorých demokratov. Napokon jej sadzba ani nemusí byť taká vysoká ako je navrhovaná. Takže dlhodobú neistotu na finančné trhy zrejme tento návrh neprinesie.

Bitcoin
Neprehliadnite

Kryptomeny v piatok prudko klesli, bitcoin až pod 50-tisíc dolárov

Bitcoin zažil divoký týždeň

Bitcoin sa minulý týždeň prepadol o 20 percent z obáv z regulácie a z vyšších daní z kapitálových ziskov v USA. Jeho cena spadla pod 50-tisíc dolárov, čo bolo jeho najnižšia hodnota za posledné dva mesiace. Okrem bitcoinu sa nedarilo ani ďalším kryptomenám ako je ethereum či dogecoin.

Analytici hodnotia dramatické prepady kryptomien ako bežné, keďže sú podľa nich v bubline a správy o zdaňovaní kapitálových ziskov v USA pôsobili ako katalyzátor. Investori by sa preto mali pripraviť na zvýšenú volatilitu na krypto trhu aj v nasledujúcich mesiacoch.

Napriek výraznému prepadu ostáva bitcoin jeden z najviac ziskových investícii. Medziročne jeho cena stúpla o viac ako 500 percent. Keďže vlani v apríli sa predával len za necelých 8-tisíc dolárov. Mimochodom bitcoin sa z minulotýždňových prepadov celkom rýchlo otriasol a v pondelok sa už opäť jeho cena vyšvihla opäť nad 50-tisíc dolárov.

Strach investorov z vyšších daní na kapitálové zisky je oprávnený len čiastočne. V USA už dnes platia túto daň pri kryptomenách, ak ich držia viac ako rok vo svojom portfóliu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa