Posledné roky je na Slovensku extrémne lacné požičať si na vlastné bývanie. Spomedzi všetkých krajín používajúcich spoločnú menu euro majú nižšie úroky len v dvoch štátoch. Najlacnejšie si berú úvery Fíni, ktorým miestne banky pri hypotékach účtujú ročné úroky vo výške 0,73 percenta. Nasledujú Portugalci s priemerným úrokom 0,84 percenta a Slováci s 1,05 percenta.

Ešte pred desiatimi rokmi domáce banky predávali najdrahšie úvery na bývanie spomedzi všetkých krajín používajúcich spoločnú menu euro. V tom čase si ľudia bežne brali hypotéky s úrokom okolo 5 percent za rok a tridsaťročná pôžička vo výške 100-tisíc eur mala mesačnú splátku 537 eur.

Dnes sa úver na bývanie vo výške 100-tisíc eur bežne predáva za ročný úrok 1,05 percenta. Preto mesačná splátka o tridsať rokov splatnej pôžičky klesla o 213 eur na 324 eur. V tomto prípade prudký pokles klientovi v priebehu jedného roka ušetrí až 2 556 eur.

Lacné úroky neviedli k šetreniu

K znižovaniu úrokov navyše prišlo v časoch ekonomického rastu. Priemerná hrubá mzda v rozmedzí rokov 2010 až 2019 narástla zo 769 eur na 1 092 eur. Klesajúce mesačné splátky kombinované s rastom platov vytvárali priestor na zvyšovanie úspor slovenských domácnosti. Ušetrené peniaze z čisto ekonomického pohľadu bolo najrozumnejšie minúť na mimoriadne splatenie istiny úveru.

Takýto prístup totiž dokáže udržať trend znižovania mesačných splátok aj v časoch, keď už úrokové sadzby nemajú veľmi kam klesnúť. Lenže väčšina domácnosti sa rozhodla ušetrené peniaze minúť na spotrebu. Dnes preto väčšina dlžníkov nemá dostatočné finančné rezervy a v prípade, že pracujú v pandémiou postihnutých sektoroch ekonomiky, tak aktuálne žiadajú banky o odklady splátok úverov.

Vysoké ceny bytov

Odvrátenou stranou lacných úverov sú vysoké ceny bytov a domov. Pred šiestimi rokmi sa nová garsónka v bratislavskej mestskej časti Petržalka dala kúpiť za 40-tisíc eur. Aktuálna cena najlacnejšieho bytu v novostavbe je 84 900 eur. Podobne prudké zdražovanie zasiahlo všetky priemyselne rozvinuté časti krajiny. V meste Nitra sa starší štvorizbový byt dal pred ôsmimi rokmi kúpiť za 60-tisíc eur. Dnes tá istá nehnuteľnosť nachádzajúca sa na sídlisku Klokočina stojí až 92 990 eur.

Hlavným problémom vysokých cien je, že v prípade nezvládnutia splácania hypotéky môžu ľudia prísť nielen o strechu nad hlavou, ale ešte im na pleciach ostanú aj obrovské dlhy. Človek vo finančných problémoch dlží banke 80-tisíc eur. Po nezaplatení dvoch splátok hypotéky sa byt predá v dražbe len za 70-tisíc eur a v takom prípade klientovi aj naďalej ostanú dlhy vo výške 10-tisíc eur.

Pandémia skresala záujem o podnájom u študentov a ľudí pracujúcich na homeoffice.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Pandémia skresala záujem o podnájom u študentov a ľudí pracujúcich na homeoffice.

Ťažkosti prenajímateľov nehnuteľností

V spomínaných problémoch sa môžu ocitnúť hlavne ľudia prenajímajúci nehnuteľnosti. Na trhu s podnájmom kvôli pandémií už takmer pol roka chýbajú študenti a ľudia pracujúci z domu. Pred pár mesiacmi k ním pridali aj zamestnanci zatvorených obchodov a prenajímateľov dnes nad vodou držia hlavne zamestnanci stále bežiacich fabrík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa