Virtuálna mena bitcoin zaznamenáva často výkyvy hodnoty a na obzore sú ďalšie. Dôvodom je to, že v piatok exspirujú opcie na približne stotisíc bitcoinov. Hodnota týchto opcií je približne šesť miliárd dolárov. To môže pre trh znamenať pohyb cien. Tento objem končiacich opcií je rekordný. Predchádzajúci rekord bol na úrovni viac ako štyroch miliárd a je z januára tohto roka.

Špekulačný kontrakt

Opcia je investičný nástroj, ktorý v stanovenom čase umožňuje predať, prípadne kúpiť podkladové aktívum opcie za stanovenú cenu. Existujú takzvané put opcie a call opcie. Call opcia sa označuje ako nákupná. Jej držiteľ má v konkrétnom čase právo kúpiť aktívum od emitenta opcie. Put opcia je právo predať emitentovi aktívum v stanovenom čase za dohodnutú sumu.

Samotná opcia je dohoda, ktorá vytvára vzťah medzi dvoma subjektami, ktoré majú rôzny pohľad na budúci vývoj na trhu. Call opcia je v podstate právo kúpiť podkladové aktíva za dohodnutých podmienok. Úplne zjednodušene sa dá povedať, že človek, ktorý drží call opciu, očakáva, že v čase uplatnenia opcie bude cena podkladového aktíva vyššia. On teda pomocou opcie bude nakupovať lacnejšie. O call opciu teda majú záujem investori presvedčení o budúcom raste podkladového aktíva, teda napríklad hodnoty bitcoinu.

bitcoin
Neprehliadnite

Kryptoporadňa: Trh aj spotreba elektriny. Cenu virtuálnych mien určuje viacero faktorov

Call opcie môžu byť kryté, teda covered, prípadne nekryté, označené ako naked. Pri nekrytých opciách subjekt, ktorý bude musieť podkladové aktívum predať, nevlastní v čase uzavretia kontraktu podkladové aktívum, teda napríklad bitcoin.  

Put opcia je právo predať a v podstate je to stávka na pokles hodnoty aktíva, na ktoré sa opcia viaže. Znamená to, že držiteľ tohto investičného derivátu predpokladá, že na horizonte splatnosti opcie bude cena podkladového aktíva nižšia ako je dohodnutá predajná cena. Majiteľ opcie teda získa na tom, že v konkrétnom čase predá drahšie v porovnaní s aktuálnou cenou na trhu. Majiteľ aktív, ktoré chce v konkrétnom čase predať, sa teda nemusí obávať prepadu hodnoty napríklad kryptomien.  

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa