Pandémia ochorenia covid-19 bola pre niektorých Slovákov výzva na akciu a začali sa viac zaoberať tým, ako sa finančne zabezpečiť. Odhodlanie viac porozumieť financiám je dobrý začiatok, no Slováci majú pred sebou ešte dlhú cestu.

Aby financie pracovali v prospech slovenských spotrebiteľov, musia sa odhodlať a systematicky investovať. Lenže mnohí Slováci majú problém aj s jednoduchšími, menej komplexnými problémami. Správne dopočítať úročenie vkladu zvládli podľa prieskumu European Consumer Payment Report 2020 len dve tretiny Slovákov, čo nás v medzinárodnom porovnaní európskych krajín radí niekam na koniec druhej desiatky. Celkovo sa prieskumu zúčastnilo 24 198 respondentov. Zber údajov sa uskutočnil v mesiacoch august až október 2020. Za Slovensko sa prieskumu zúčastnilo tisíc respondentov.

Na snímke je bytová zástavba v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Neprehliadnite

Investičný byt predstavuje riziko najmä kvôli hypotéke. Hrozieb je ale viac

Správne zrátať úročenie vkladu vo výške 200 eur na sporiacom účte pri úroku dve percentá ročne počas piatich rokov zvládlo 67 percent účastníkov prieskumu a v rámci Európy sa Slováci dostali na delené osemnáste až dvadsiate miesto.

Viac ako pätina priznáva slabé vedomosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa