Rast cien nehnuteľností znamená, že tento fyzický majetok zhodnocuje peniaze. Dokonca sa javí ako relatívne výnosná a konzervatívna investícia, no celá situácia je o niečo zložitejšia.

Rast cien môže zavádzať

Vzhľadom na to, že ceny nehnuteľností rastú, pre človeka, ktorý sa nechce zaoberať investovaním, je toto priaznivá alternatíva. Pohľad na ceny nehnuteľností hovorí, že priemerné ceny nehnuteľností stúpli z 1 574 eur za štvorcový meter v roku 2019 na 1 762 eur. Ukazujú to údaje Národnej banky Slovenska. To je nárast o viac ako jedenásť percent. Tento výnos mohli ale získať ľudia, ktorí nehnuteľnosť mali a rozhodli sa ju predať.

Na snímke je bytová zástavba v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Neprehliadnite

S kúpou investičného bytu opatrne. Nemusí sa vyplatiť

Ľudia, ktorí kúpili byt s investičným zámerom prenajímať ho dosahujú podľa Viktora Obtuloviča, vzťahového manažéra Fingo Reality, priemernú výnosnosť od 3,5 percenta do štyroch percent. „Keď sme vlani kúpili dvojizbový byt v centre mesta, jeho obstarávacia cena bola 165-tisíc eur, zisk z nájmu po odpočítaní energií a správcovských poplatkov je 520 eur. Ak vynásobíme mesačný čistý príjem z nájmu dvanástimi mesiacmi a vydelíme obstarávacou cenou nehnuteľnosti, vyjde nám návratnosť investície na úrovni 3,8 percenta ročne,“ hovorí. Tento prepočet navyše počíta s tým, že byt bude neustále obsadený nájomcami, ktorí budú svoje záväzky riadne plniť. Výšku tohto výnosu navyše znižujú rôzne mimoriadne výdavky, ktoré môžu v súvislosti s nehnuteľnosťou nastať. Návratnosť investície každého druhu zároveň plošne znižuje miera inflácie.

Pozor na hypotéku

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa