Plány na budovanie malých modulárnych reaktorov vo viacerých krajinách pribúdajú, výnimkou nie je ani Slovenská republika. Dôkazom je memorandum o spolupráci, ktoré prednedávnom podpísali Slovenské elektrárne s partnermi z oblasti energetiky. V najbližšom čase budú monitorovať, do akej miery sú malé modulárne reaktory pre našu krajinu vhodné.

V porovnaní s veľkými reaktormi majú výhodu v nižších vstupných nákladoch či spôsobe výmeny paliva. Podpredseda Slovenskej akadémie vied Martin Venhart vo viderozhovore pre TREND uvádza, že v nich vidí veľký potenciál do budúcnosti.

V súčasnosti sú aktuálnou témou v jadrovej energetike malé modulárne reaktory. Ako vidíte ich uplatnenie na Slovensku?

Je to veľká téma v jadrovej technike. Modulárne reaktory majú veľký potenciál. Možno nie ako zariadenia na výrobu elektrickej energie, i keď ani to nie je vylúčené – ale na výrobu tepla. Nemyslím si, že sme tak ďaleko, aby sme mohli malým reaktorom vykurovať sídliská. Veľký potenciál však vidím v produkcii priemyselného tepla. Väčšina, osemdesiat percent emisií oxidu uhličitého (CO2) pochádza z priemyselného tepla. Ak aj nahradíme všetky autá elektrickými, uzemníme všetky lietadlá, veľké lode nahradíme jadrovými, tak vyriešime len 20 percent emisií a ostávajú nám aj tak emisie z priemyselného tepla.

Na ohriatie chemického reaktora, ktorý sa používa v priemysle sa dnes vo fabrike spaľuje mazut. Keď to budete robiť elektrinou, je to šialene neefektívne. Tu vzniká priestor pre takéto malé modulárne reaktory, ktoré nebudú vyrábať elektrinu, ale budú len priamo ohrievať potrebné zariadenia.

Takže to môže byť jedno z riešení na posilnenie energetickej stability?

Celý rozhovor o aktuálnych výzvach v jadrovej energetike si môžete pozrieť vo videu pod článkom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa