Práve počas prichádzajúcej dekády začnú do penzie dochádzať živnostníci platiaci si väčšinu svojej pracovnej kariéry minimálne odvody. Pre státisíce z nich bude nepríjemných prekvapením výška dôchodku. „Na jar tohto roku som odišiel do penzie. Za štyridsať odpracovaných rokov som dostal 378,50 eura za mesiac,“ hovorí Stanislav Novák. Ten celý život pracoval v stavebníctve a v demokratickom režime bol väčšinu času živnostník.

Za týmto rozhodnutím stála nešťastná udalosť. „Približne v polovici deväťdesiatich rokoch sme mali na stavbe smrteľný úraz. Potom sa majiteľ rozhodol zamestnať všetkých chlapov na živnosť. On sa zbavil zodpovednosti a my sme mali vyšší čistý príjem. No dnes pri pohľade na nízky dôchodok si uvedomujem, že som asi nespravil najlepšie životné rozhodnutie,“ dodal S. Novák.

Dnes viac, v starobe menej

Problému nízkych dôchodkov bude raz čeliť väčšina živnostníkov. Dnes ide o ľudí, ktorí sú plní síl a vďaka optimalizácií odvodov majú výrazne vyšší čistý príjem. Lenže toto rozhodnutie ich dobehne v čase, keď im životné sily začnú ubúdať a v starobe budú odkázaní na nízku penziu.

„Platí, že čím dlhšie obdobie poistenec odvádza poistné a čím je výška poistného vyššia, tým vyššia bude aj výška jeho budúceho dôchodku,“ povedala Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne. Štátna inštitúcia preto odporúča neoptimalizovať daňové priznania, z ktorých sa ráta výška poistného, respektíve nevyhýbať sa plateniu poistného. Samozrejme, časť drobných podnikateľove platí minimálne odvody kvôli slabému obratu. „Živnostníkom s nízkymi príjmami zase odporúčame platiť si dobrovoľné dôchodkové poistenie,“ dodala Z. Dvoráková.

Práve z tohto dôvodu sú reči ministra financií Igor Matoviča (OĽaNO) úplne mimo. Ten živnostníkov verejne obvinil zo zneužívania systému. Akosi pri tom ignoroval fakt, že nižšie odvody znamenajú nielen nižší dôchodok, ale aj PN-ku a väčšina podnikateľov nemá nárok ani na podporu v nezamestnanosti. Pre spomínané dôvody živnostníci v žiadnom prípade nemôžu zneužívať systém.

Riziko nízkych odvodov

V starobe sú väčšinou ľudia odkázaní len na peniaze od štátu. Nízky dôchodok teda môže priniesť drastický prepad životnej úrovne. „Hlavným dôvodom je nízka suma odvedená štátu. Pre porovnanie – človek zarábajúci tisíc eur v hrubom si odvedie každý mesiac na dôchodok 180 eur. V prípade živnostníka platiaceho minimálne odvody pôjde o výrazne menšiu sumu. Konkrétne len o 98,28 eura. Toto je hlavný dôvod nízkych penzií drobných podnikateľov,“ priblížil František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.

Ľudia platiaci nízke odvody najviac doplácajú na spôsob výpočtu priemerného osobného mzdového bodu (POMB). Ten vychádza z vymeriavacieho základu a priemernej mzdy v hospodárstve. „Keď máme vymeriavací základ 800 eur a priemerná mzda bola 1 000 eur, tak POMB bude 0,8. Keď máme vymeriavací základ 546 eur a priemernú mzdu za rok 2020 vo výške 1 133 eur, potom POMB bude 0,4819. Dôchodkový systém na Slovensku je solidárny, takže živnostník môže počítať s trošku vyšším POMB,“ dodáva F. Burda.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas vyhlásenia na tému Byt či Nebyt už nie je otázka v Bratislave 28. mája 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Top v ekonomike: Firmy postavia menej ziskové nájomné byty. Ekonomický amaterizmus Sme Rodina

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa