„Dvadsať rokov nám tu fungoval korupčný systém. Kto rozdával úplatky, nemusel poriadne platiť dane a nemal ani kontroly. Kto neuplácal, kontroly mal a nič na tom nezmenilo ani riadne platenie daní. Tomuto systému spravíme rázny koniec,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). S príchodom nového roka čakajú prísnejšie kontroly spoločnosti meškajúce s platbou daní. Oveľa väčší pokoj budú mať podnikatelia platiaci svoje záväzky na čas. Zároveň štát zverejní údaje o tom, ako mu podnikatelia platia dane a ktoré spoločnosti považuje za rizikové.

Na prvý pohľad drobné zmeny majú potenciál výrazne zmeniť slovenský trh. Štát roky zbiera údaje o daňovej spoľahlivosti firiem. Na ich základe bývalí ministri financií z času na čas prezradili novinárom mimo záznam mená najväčších podvodníkov. V niektorých prípadoch išlo aj o známe spoločnosti, ktoré v laickej verejnosti majú status poctivých podnikateľov a v obchodovaní s nimi menšie firmy videli zaručený recept na úspech.

Na základe ich odporúčaní začali obchodovať s menej známymi dodávateľmi. Potom prišlo trpké prekvapenie v podobe neodvedenej dane z pridanej hodnoty (DPH). Mnohí slovenskí podnikatelia ju nakoniec museli zaplatiť dvakrát. Prvý raz, keď uhradili faktúru svojmu odberateľovi. Druhý raz, keď ich odberateľ nezaplatil štátu a finančná správa pýtala peniaze od poctivého podnikateľa. Keby podvedené firmy mali informácie o to, že štát ich odberateľov považuje za rizikových, nemuseli mať problémy.

Zmeny zákonov trestajúce daňových podvodníkov pomôžu poctivým podnikateľom. Ide zatiaľ o najrozumnejšie zmeny presadzované ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO).
Zdroj: Jaroslav Novák/TASR
Zmeny zákonov trestajúce daňových podvodníkov pomôžu poctivým podnikateľom. Ide zatiaľ o najrozumnejšie zmeny presadzované ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO).

Index daňovej spoľahlivosti

Súčasné nastavenie systému je výsledkom snahy obmedziť karuselové podvody. Zjednodušene – DPH vždy zaplatí konečný spotrebiteľ. Všetkým ostatným sa odvedené peniaze vrátia. Alebo inak. Zákazník si v obchode kúpi nový mobilný telefón za 900 eur. Z tejto sumy obchodníkovi ostane 750 eur a zvyšných 150 eur zinkasuje štát. Ten istý smartfón kúpil obchodník z veľkoskladu za 600 eur. Štát z tejto sumy zinkasoval DPH vo výške 100 eur. Lenže veľkosklad odvedenú daň dostane naspäť prostredníctvom takzvanej vratky.

Takýto systém je ako stvorený pre podvodníkov. Desiatky firiem si medzi sebou vystavia tisícky faktúr. Následne roztočia sériu obchodov za milióny eur. Pri niektorých z nich štátu reálne nič nezaplatia, ale vratky si vypýtajú a výsledkom sú tučné zisky za nič. Práve pre tento tip podvodu skončili vo väzení Ladislav Bašternák a Mikuláš Vareha. Až do zatknutia si obidvaja užívali status bohatých a úspešných podnikateľov.

O koľko štát prichádza prostredníctvom zlého výberu DPH? Odhady ministerstva financií pravidelne hovoria o jednej až dvoch miliardách eur za rok. Práve úspešný boj s podvodníkmi má potenciál naplniť štátnu kasu aj bez zvýšenia daní. Takýto scenár je nereálny, ale pripravované zmeny môžu do štátneho rozpočtu každý rok priniesť desiatky až stovky miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa