V časoch pandémie sa najlepšie žije v Írsku. Ostrovná krajina sa minulý rok ako jediná v celej Európskej únií dokázala vyhnúť recesií. Spomedzi dvadsiatich siedmych krajín bude mať aj v tomto roku druhý najsilnejší hospodársky rast. Ide o prekvapenie, keďže oveľa ľahšie sa rastie z nižšej porovnávacej základne. Z tohto uhla pohľadu mala byť recesia výhodou, z ktorej mali získať krajiny ako Španielsko či Taliansko.

V realite tomu tak nie je. Najväčšiu krízu minulý rok prežili Španieli. Miestna ekonomika minulý rok poklesla až o 10,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Napriek tomu sa vláda v Madride môže tento rok tešiť len štvrtému najrýchlejšiemu rastu vo výške 6,2 percenta HDP. Ešte horšie sú na tom Taliani, ktorý minulý rok prežili druhú najsilnejšiu recesiu a tento rok obsadia len desiatu priečku.

Problémom obidvoch krajín je silná závislosť na cestovnom ruchu. Presnejšie povedané, od počtu turistov v časoch pandémie. Aj tento rok veľká časť ľudí ostane radšej doma. Môžu za to čoraz prísnejšie obmedzenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu nebezpečnejšieho delta variantu. Na tržby porovnateľné s obdobím pred príchodom pandémie môžu majitelia prímorských hotelov zabudnúť aj tento rok. Aj z tohto dôvodu Európska komisia odhadla tohtoročný rast talianskej ekonomiky na rovných päť percent HDP.

Dvojitá írska a holandský sendvič

V tomto roku najviac vzrastie rumunská ekonomika. Hospodárstvo profitujúce z nízkych daní a lacnej pracovnej sily. Európska komisia prognózuje rast vo výške 7,4 percenta HDP. To je len o dve desatiny viac ako v prípade Írska. Ostrovná krajina pritom aj minulý rok rástla o 3,4 percenta HDP. Rumuni naopak čelili recesii, ktorá znížila hospodársky rast o 3,9 percenta HDP.

Titul európskeho hospodárskeho tigra jednoznačne patrí Írom. Krajina ho získala vďaka anglicky hovoriacej pracovnej sile a statusu daňového raja. Zákony nastavené v prospech nadnárodných koncernov zvyknú byť označované aj ako: „Dvojitá írska a holandský sendvič.“ Na tejto špecialite si vo veľkom zvyknú pochutiť americké online giganty Amazon, Apple, Google a Microsoft. Dôvodom je legálna možnosť platiť nulové dane z väčšiny peňazí zarobených v Európskej únií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa