Neuveriteľné sa stáva skutočnosťou. Populistický boj o voliča začína spájať dvoch najväčších nepriateľov: Igora Matoviča a Roberta Fica. Svoje poslanecké sily dvaja expremiéri zjednotia v parlamente a jedným hlasovaním navždy porazia zlú demografiu.

Toto nie je výplod autora, ale najnovšia nereálna predstava ministra financií. Ten svojím koaličným partnerom odkázal, že ak nepodporia razantné zvýšenie rodinných prídavkov, tak svoje sily v parlamente spojí s opozíciou. S tou opozíciou, ktorá ešte nedávno mala skočiť v base a dnes slúži minimálne na verbálne zastrašenie Richarda Sulíka.

Šéf liberálov zatiaľ ako jediný člen koalície nesúhlasí so zvyšovaním celkového daňového zaťaženia. Za Ľudí sú momentálne len proti prudkému zvýšeniu súčasnej sadzby DPH z 20 na 25 percent. Lenže bez peňazí navyše štát nedokáže dlhodobo vyplácať podporu 200 eur na každé dieťa. Nič na tom nemení ani fakt, že na štedrú sociálnu dávku budú mať nárok len pracujúci rodičia a účet za „Veľký daňový tresk“ štátnu kasu každý rok vyjde na 2,5 miliardy.

Veľký daňový tresk je marketingový názov dlho pripravovanej reformy daní a odvodov. Momentálne je to jediná vec, ktorá sa na nej ministrovi financií podarila. Bez ohľadu nato, že zatiaľ stále neboli predstavené detaily, tak presnejší názov by mohol byť: Operácia krach Slovenska.

Štátna kasa je na tom dnes najhoršie od vzniku samostatného Slovenska. Hospodárske škody spôsobené pandémiou vystrelili verejný dlh nad nebezpečnú hranicu 60 percent HDP. Môže za to práve požičanie obrovského množstva peňazí na prekonanie negatívnych dopadov recesie.

Paradoxne preto, lebo slovenskí podnikatelia boli hodení cez palubu a tí, čo si nepomôžu sami, skrachujú. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť márne odporúčala ešte v tomto roku minúť na záchranu lockdownom zničených služieb 2 miliardy eur. Igor Matovič celý problém vybavil dvoma prázdnymi frázami o tom, ako rozvážne otočí každé jedno euro a štátne peniaze investuje rovnako zodpovedne ako v prípade vlastnej firmy.

Posledným známym podnikateľom starajúcim sa o sociálne zabezpečenie svojich zamestnancov bol na našom území Tomáš Baťa. Dnešného ministra financií by v časoch vlastnenia inzertných novín ani len vo sne nenapadlo vyplatiť každému jednému zamestnancovi 200 eur len za to, že má dieťa. Dôvod je jednoduchý, kto ľudí neplatí za výkon, tak skrachuje.

Jednoduchá podnikateľská logika sa v prípade starostlivosti o štátnu kasu ignoruje. Respektíve ich nahrádzajú sny o tom, že vyššie prídavky razantne naštartujú spotrebu. Štát následne vyberie viac peňazí na DPH a celá reforma bude len mierne deficitná. Škoda, že si I. Matovič nevyskúšal vo svojej vlastnej firme hospodáriť len s miernym deficitom. Za pár rokov by skrachoval a získanie cenných životných skúseností by ho možno naučilo hospodáriť rozumnejšie.

V každom prípade sekera v štátnej kase určite nebude malá. V týchto dňoch len štartuje nebezpečný boj populistov. R. Fico svoj prudký politický pád zastavil 13. dôchodkami. I. Matovič vytiahol kartu vysokých rodinných dôchodkov. Čo príde ďalej? Možno niekto ďalší už o pár mesiacov obidvoch politikov tromfne návrhom na prideľovanie bytov zadarmo.

V eurozóne dnes vlády nemajú problém s požičaním ľubovoľného množstva peňazí a štátna kasa vďaka tomu najbližších pár rokov zvládne akýkoľvek šialený nápad. Lenže jedného dňa Európska centrálna banka skončí s kvantitatívnym uvoľňovaním a obrovské dlhy nebude možné vyriešiť novými úvermi. Potom nastane čas škrtania penzií, zvyšovania odvodov a v krajnom prípade aj privatizácie štátneho majetku.

Aby neprišlo k nedorozumeniu: demograficky problém je vážnou hrozbou. Lenže v realite sa málokto rozhodne mať dieťa len preto, že štát mu vyplatí 200 eur za mesiac. Nezodpovedných rodičov sa totiž vláda rozhodla eliminovať vyplácaním peňazí len zamestnaným ľuďom.

Demografický problém sa preto vyriešiť nepodarí a výsledkom bude minutie miliárd eur. Dnes nikto nepochybuje o tom, že peniaze navyše sa zídu väčšine slovenských rodín. Lenže vyplácať štedrú podporu na úkor deficitu je nezodpovedné. Inými slovami, o čo lepšie sa rodiny budú mať dnes, o to viac ich štát zdaní v budúcnosti. Navyše ľudí bez detí zdaní už dnes, keďže časť peňazí sa má získať zvýšením dane z nehnuteľností, osekaním výhod pre živnostníkov a rastom DPH.

Porovnanie vývoja verejného dlhu vo vybraných štátoch Európskej únie
Infogram

Vek odchodu do penzie sa zvýši

Dôchodkový vek sa opäť naviaže na strednú dĺžku života. Zásadnú predbežnú informáciu zverejnilo ministerstvo práce bez väčšieho povšimnutia. Napriek tomu ide o veľkú zmenu, ktorá môže odvrátiť kolaps verejných financií a dnešným mladým ľuďom umožní odchod do penzie až po sedemdesiatke.

Z pohľadu štátnej kasy ide o správne rozhodnutie. O desať rokov bude penzie poberať o 100-tisíc ľudí viac ako dnes. Potom sa rovnako prudký nárast zopakuje počas nasledujúcich piatich rokov a potom bude mať štát reálne obrovské problémy získať peniaze na dôchodky. Mimochodom ich vyplácanie už dnes štátnu kasu vyjde na približne 9 miliárd eur za rok.

Obrovský problém minister financií plánuje vyriešiť zvýšením pôrodnosti a z jeho pohľadu je ideálne, aby pracujúci ľudia mali minimálne tri deti. Lenže realita je taká, že ženy dnes nemajú ambíciu stráviť celý život na materskej a model rodiny s jedným dieťaťom víťazí po celom svete. Dokonca aj v miliardovej Číne a rozvinutých mestách najviac zaľudnenej Indie. Jedinou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo sú dnes krajiny subsaharskej Afriky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa