Nájomné byty dorazili do parlamentu. O výhodách ich postavenia netreba pochybovať. Cenovo dostupné bývanie obyvateľom umožní ľahšie sťahovanie za prácou. Časť z nich pri rozumnom nájomnom nebude odkladať založenie rodiny.
Potešia sa aj firmy v priemyselne rozvinutých častiach krajiny. Práve im dostupné nájomné bývanie zjednoduší najímanie ľudí z regiónov s vysokou nezamestnanosťou.

Dnes pre mnohých nemá zmysel odísť z domu za lepšie platenou prácou. Dôvodom je prepad životnej úrovne a to napriek vyššiemu mesačnému príjmu. Ľudia na dedinách majú k dispozícií väčšinou vlastný dom. V hlavnom meste na nich väčšinou čaká zdieľané bývanie s cudzími ľuďmi. Navyše bežná cena za menšiu samostatnú izbu je 200 eur za mesiac.

Takáto možnosť je lákavá len po skončení vysokej školy. V porovnaní s internátom je vlastná izba posun pred. Navyše práve ľudia s lepším vzdelaním časom začnú zarábať dosť peňazí na získanie hypotéky. Pre ľudí po štyridsiatke je však väčšinou výhodnejšie ostať doma. Prípadne za prácou cestovať do krajín s oveľa vyššou mzdou ako Rakúsko alebo Nemecko.

Rozbehnutie výstavby lacných nájomných bytov mnohým ľuďom otvorí možnosť zarobiť viac peňazí vo vlastnej krajine. Lenže dobrá myšlienka naráža na ekonomický amaterizmus Sme Rodina.

Predstava druhej najsilnejšej koaličnej strany je v skrate takáto: Developeri investujú do výstavby nájomných bytov miliardy eur. „Odmenou“ im budú oveľa nižšie zisky. V slovenskej realite je oveľa výhodnejšie stavať byty priamo na predaj ako na prenájom. Ak by tomu tak nebolo, už dávno by sme mali dosť nájomných bytov a štát by sa nemusel do ničoho miešať.

Investovať do niečoho kvôli nižšiemu zisku je v rozpore so základnou podnikateľskou logikou. V trhovej ekonomike predsa každý podniká, aby zarobil čo najviac peňazí. Jedine, že by sa už vopred počítalo s navyšovaním ceny a v takom prípade developeri nakoniec slušne zarobia. Prípadne štát zmenou zákona prinúti investovať Dôchodkové správcovské spoločnosti. Lenže potom výstavba nájomných bytov prinesie nižšie súkromné dôchodky. Iným slovami – štát ošklbe státisíce Slovákov nachádzajúcich sa v II. pilieri.

V hre je aj možnosť, že hnutie reálne nepočíta s výstavbou nájomných bytov. Boris Kollár (Sme Rodina) len potrebuje vykázať fiktívnu snahu o zlepšenie situácie. Následné fiasko za nepostavenie ani jedného nájomného bytu pripíše na vrub večne rozhádanej koalície. Práve táto možnosť sa momentálne javí ako najpravdepodobnejšia.

Zákon o výstavbe nájomných bytov sa v parlamente ocitol ako poslanecký návrh. Z neznámych dôvodov neprešiel riadnym pripomienkovým konaním. Pre bežného občana ide o nepodstatnú vec. Lenže počas legislatívneho procesu sa vychytá väčšina nedostatkov. Potom má výsledná podoba zmien v realite oveľa väčšiu šancu na úspech ako návrh poslanca.

Sme rodina má navyše pod palcom ministerstvo dopravy. Vďaka tomu sa môže oprieť o rady špičkových odborníkov. Napriek tomu doteraz nereflektovalo ani na fakt, že aj v prípade uvoľnenie obrovského množstva peňazí, nebude v krajine dosť robotníkov na postavenie 100-tisíc bytov. Práve preto sa reči o masovej výstavbe javia len ako snaha o získanie menej zorientovaných voličov.

Deti sa premiér pýtali zvedavé otázky.
Neprehliadnite

Slovenským investičným ternom budú deti. Populistické ošklbanie bohatých dôchodky nezachráni

Málokto čaká dobré časy

Slovenská ekonomika hrá s viac ako dobrými kartami. Počas najbližších troch rokov príde obdobie druhého najprudšieho ekonomického rastu za posledné dve dekády. Spôsobí ho investovanie miliárd eur z plánu obnovy, nevyčerpaných a nových eurofondov. Do roku 2027 pôjde o približne 27 miliárd eur. Astronomická suma takmer zodpovedá polovici verejného dlhu, ktorý vytvorili slovenskí politici za 28 rokov samostatnosti.

Napriek tomu príchod dobrých časov momentálne očakáva málokto. V najnovšom prieskumu štatistického úradu sú optimistický jedine obchodníci. Zvyšok podnikateľov sa už začína obávať návratu zlých časov.

S príchodom ďalšej krízy viac menej počítajú stavebné firmy. Ich nálada sa v júli prepadla o 2,5 percentuálneho bodu na mínus 21 percent. Podobne zle vidia situáciu aj samotný spotrebitelia, ktorých nálada klesla o 2,2 percentuálneho bodu na mínus 20,6 percenta. Práve mínusové hodnoty zobrazujú pesimizmus.

Sektor služieb je stále v pluse. Lenže v júni bol na hodnote 25 percent a v júli klesol na 12 percent. Deje sa tak v čase otvorenej ekonomiky. Čoraz viac podnikateľov sa pravdepodobne obáva tretieho lockdownu. Ten v prípade zhoršenej situácie plánuje vláda uvaliť len na nezaočkovaných ľudí.

Podnikateľská nálada sa zhoršila aj v domácom priemysle. Konkrétne v júli sa prepadla o 5,3 percentuálneho bodu na 4,7 percenta. Môžu za to hlavne dva dôvody. Prerušovanie výroby kvôli celozávodným dovolenkám a nedostatok čipov.

Príchod lepších časov momentálne očakávajú len obchodníci. Dôvera v maloobchod bola v júni na rovných 20 percentách a v júli stúpla na 26,3 percenta. Bez ohľadu na náladu slovenských podnikateľov bude všetko závisieť hlavne od zvládnutia tretej vlny pandémie. Po prepuknutí šírenia infekčnejšiehoej delta variantu môže narobiť problémy hlavne slabá ochota ľudí dať sa očkovať.

Chudobe čelí 667-tisíc Slovákov

Veľká časť obyvateľstva nemá dosť peňazí na financovanie základných potrieb. Týždeň dovolenky mimo domova si nemôže dovoliť každý tretí Slováka. Každý štvrtý zas nedokáže čeliť mimoriadnemu výdavku vo výške 373 eur. Mať mäsité jedlo každý druhý deň si nemôže dovoliť jeden z desiatich obyvateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa