Dvadsať tisíc nových bytov každý rok nebude. Dôvodom nie je nedostatok peňazí. Chýbajú kvalifikovaní ľudia na rozbehnutie masívnej výstavby. Po viac ako roku vlády na to prišiel aj ekonomický expert Sme rodina a podpredseda vlády Štefan Holý. Ten zásadnú chybu vybavil na tlačovej konferencií jednou vetou.

A ide sa ďalej. Nereálny sľub okamžite nahradilo bombastické číslo. Najnovšie pribudne 100-tisíc nových bytov do roku 2030. Z propagačného hľadiska ide o skvelú komunikáciu. Namiesto dvadsať tisíc budú voliči počúvať stotisíc. Lenže v realite je to okresanie ambicióznych plánov o polovicu. Pôvodne sme o desať rokov mali mať k dispozícií až 200-tisíc bytov.

Aj menej ambiciózny plán skončí po konfrontácií s realitou fiaskom. Presnejšie ide o sľub na úrovni dokončenia diaľnice z Bratislavy do Košíc už v roku 2010. Myšlienka fajn, ale realizácia nič moc a oproti pôvodným plánom neuveriteľné meškanie. Pravdepodobne až o dlhých dvadsať rokov.

Súčasná vláda nemá šancu ovplyvniť dlhodobé dianie v krajine. Stačí si pozrieť kamikadze jazdu preferencií dvoch zo štyroch koaličných strán. Prekvapením bude udržanie si vplyvu na smerovanie štátu až do roku 2024.

Potom sa ku kormidlu pravdepodobne dostane niekto iný. Peniaze na výstavbu bytov sa môžu stopnúť podobne ako Ján Figeľ (KDH) zastavil financovanie diaľnic cez PPP projekty. Takýto model výstavby presadil bez podpory opozície Robert Fico (Smer) a preto nemal dlhú životnosť.

Lenže slovenskí politici sa neradi učia na chybách druhých. Oveľa radšej prekonávajú politický amaterizmus svojich predchodcov. Boris Kollár pôvodne plánoval obísť vlastnú vládu. Výstavbu bytov chcel pretlačiť priamo cez parlament. Prístup zmenil až po tlaku koaličných partnerov. S opozíciou, vrátane tej mimo parlamentu, sa momentálne nikto nebaví.

Pritom práve od nej závisí budúcnosť masívnej výstavby. V optimálnom prípade sa byty začnú stavať najskôr počas budúceho roka. To už môže byť súčasná vláda minulosťou. Zmiesť ju môže opozíciou iniciované referendum o predčasných voľbách. Aj v prípade udržania moci je reálne do konca volebného obdobia postaviť nanajvýš pár tisíc bytov. V slovenských pomeroch rozbehnutie každého systému trvá niekoľko rokov. Bez širokej podpory sú plány B. Kollára len prázdnymi slovami a nereálnymi sľubmi.

Samotná idea výstavby nájomných bytov je rozumný nápad. Dostupnejšie bývanie zvýši mobilitu, vytvorí nové pracovné miesta a potiahne hospodársky rast Slovenka. Po dokončení nových bytov bude pre ľudí jednoduchšie zobrať lepšie platené miesta v priemyselne rozvinutých častiach krajiny. Aj samotná možnosť lacnejšieho nájmu pomôže obrovskému množstvu pracujúcich ľudí.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Koniec populizmu - prichádza čas úspor. Minister otvoril nepopulárnu diskusiu o zmrazení penzií

Nečakane rýchle víťazstvo I. Matoviča

Bleskurýchla zmena názoru. Reči o otočení každého jedného eura vystriedal boj za zvýšenie tohtoročného deficitu. Ten minister financií nakoniec úspešne zviedol v parlamente a tohtoročný deficit zvýšil o viac a ako tri miliardy eur.

Niekedy je nečakaná zmena názoru fajn. Po odznení druhej vlny pandémie ešte neprišiel čas uťahovania opaskov. V realite by na to doplatili hlavne domáci podnikatelia. Práve ich prevádzky boli niekoľko mesiacov zatvorené. Dnes mnohí z nich potrebujú pomoc na opätovné naštartovanie ekonomiky.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odporúčala vláde ešte v tomto roku zvýšiť výdavky na záchranu podnikateľov o dve miliardy eur. Tri miliardy sú síce o dosť viac, ale v prípade príchodu tretej vlny pandémie môže byť aj miliardová rezerva nakoniec malá.

Pri pohľade na zvýšenie deficitu je zaujímavý ešte jeden fakt. Igor Matovič konečne zaznamenal veľké víťazstvo v nekonečných sporoch so SaS. Proti zaťatiu obrovskej sekery boli v koalícií jedine liberáli. No tentoraz prehrali nečakane rýchlo a hladko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa