Platenie nízkych odvodov prinesie nízke penzie. Tie sa budú zvyšovať oveľa pomalšie ako dôchodky priemerne zarábajúcich ľudí. Štát aj takýmto spôsobom plánuje ľudí v najbližších rokoch motivovať k tomu, aby sa nevyhýbali plateniu sociálnych odvodov.

„Nie je fér, aby dôchodcovia, ktorí pracovali menej, mali vyšší dôchodok ako tí, ktorí odpracovali viac rokov. Rovnako by bolo nespravodlivé, ak by sa jednej skupine dvíhal dôchodok oveľa rýchlejšie ako druhej. Preto rezort práce navrhuje valorizáciu minimálnych dôchodkov podľa výpočtu od životného minima,“ hovorí pre TREND Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa ministerstva práce.

Pre nízke dôchodky veľa živnostníkov pracuje aj po odchode do penzie.
Zdroj: Shutterstock
Pre nízke dôchodky veľa živnostníkov pracuje aj po odchode do penzie.

Nízke dôchodky majú hlavne živnostníci

Presadenie uvedenej zmeny zmrazí nízke penzie na poriadne dlhú dobu. Podľa predstavy ministerstva práce majú minimálne dôchodky začať rásť až potom, ako ich hodnota bude pod 136-percentami životného minima. „Na základe dostupných makroekonomických prognóz predpokladáme, že opätovné zvyšovanie minimálneho dôchodku nastane okolo roku 2032,“ odhaduje budúci vývoj M. S. Kirňaková.

Po tridsiatich odpracovaných rokoch má dnes človek nárok na minimálnu penziu vo výške 334,30 eura za mesiac. Jej suma sa zároveň zvyšuje s počtom odpracovaných rokov a v prípade päťdesiat ročnej kariéry je hodnota minimálneho dôchodku 441,50 eura.

V praxi hrozí poberanie minimálneho dôchodku hlavne živnostníkom, ktorí si roky platia minimálne alebo žiadne odvody. Na jednej strane síce poberajú oveľa vyššie čisté príjmy v porovnaní s ľuďmi pracujúcimi v trvalom pracovnom pomere, ale na druhej strane po odchode do penzie dostanú nízky dôchodok. Aktuálne štát vypláca minimálnu penziu okolo 200-tisíc Slovákom.

Väčšine dôchodcov penzie stúpnu

Sociálna poisťovňa aktuálne vypláca rôzne formy dôchodku viac ako 1,4 miliónom Slovákov. Ku koncu októbra bola priemerná výška starobného dôchodku 487,07 eura, predčasného 462,25 eura, vdovského 272,23 eura a sirotského 139,99 eura.

Budúci rok sa väčšine ľudí zvýšia penzie buď o pevnú sumu 9,40 eura, alebo takzvanú dôchodkovú infláciu vo výške 2,6 percenta. Štát automaticky dôchodcom vyberie to riešenie, ktoré je pre nich výhodnejšie.

Ak teda starobný dôchodca poberá starobný dôchodok v nižšej sume ako 361 eur, dostane garantovanú sumu zvýšenia 9,40 eura. Ak je suma starobného dôchodku napríklad v sume 380 eur, jeho penzia sa bude valorizovať o takzvanú dôchodcovskú infláciu, pretože je to výhodnejšia možnosť. V tomto prípade dôchodok stúpne, nie o 9,40 eura, ale o 9,90 eura za mesiac.

Rast penzií musí dôchodcom pokryť minimálne zvyšovanie cien potravín.
Zdroj: TASR
Rast penzií musí dôchodcom pokryť minimálne zvyšovanie cien potravín.

Neudržateľnosť súčasného systému

„Pre stabilitu príjmu dôchodcov je doležité zabezpečiť ich kúpyschopnosť, teda aby dôchodky nerástli pomalšie ako životné náklady. Preto by valorizácia mala byt viazaná na rast životných nákladov. Pokiaľ je dôchodkový systém dlhodobo udržateľný, môže byt aj vyššia,“ hovorí pre TREND riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliáš.

Analytik zároveň upozorňuje, že súčasná udržateľnosť je žiaľ v pásme vysokého rizika. „Hrozí teda, že štát v budúcnosti nebude mat peniaze na vyplácanie dôchodkov bez zmeny základných parametrov ako je dôchodkový vek, výška dôchodkov alebo výška dani a odvodov,“ pokračuje Goliáš. Súčasná vláda už plánuje zrušiť súčasné dôchodkové stropy a v budúcnosti budú mať na penziu ľudia nárok až po odpracovaní 40 rokov. Dnes idú zamestnanci narodení po roku 1964 do penzie po dožití 64 rokov.