„Vzhľadom na to, že reakcie trhov na aktuálnu zhoršujúcu sa pandemickú situáciu nie sú zďaleka také dramatické, ako to bolo na jar, tak už do konca roka dramatické výkyvy jedným či druhým smerom neočakávame,“ hovorí pre TREND predseda predstavenstva Allianz SDSS Miroslav Kotov. Podľa neho minimálne garantované fondy tento rok ukončia s pozitívnym zhodnotením.

Garantované fondy zarábajú

Druhý pilier čelil obrovským stratám hlavne v úvode roka po tom, ako pandémia začala vypínať jednu ekonomiku za druhou. Situáciu otočili až centrálne banky, ktoré spustili ďalšie kolo masívneho tlačenia peňazí naprieč Európou, Amerikou aj Áziou.

V časoch koronavírusu zatiaľ dokázali najlepšie zhodnocovať peniaze ľudí garantované fondy, ktorých výnosy sa počas tohto roka pohybujú v rozpätí od 0,045 percenta do 4,799 percenta. Dôchodkové správcovské spoločnosti majú zo zákona povinnosť práve u týchto fondoch nahradiť ľuďom prípadné straty.

Negarantované strácajú jednotky až desiatky percent

Pri negarantovaných fondoch sa so stratami musia vyrovnať samotní sporitelia a takmer všetky tieto fondy sú od začiatku roka v strate. Konkrétne, výnosy zmiešaných fondov sú záporné, pričom sa pohybujú od mínus 3,002 do mínus 5,487 percenta. Výsledky akciových fondov sa pohybujú od plus 4,073 percenta do mínus 6,405 percenta a indexových od mínus 6,422 percenta do mínus 20,386 percenta.

V minulosti práve negarantované fondy oveľa lepšie zhodnocovali peniaze sporiteľov. Podľa niektorých správcov súkromných penzií však nakoniec nemusí byť výnimkou ani rok 2020.
„Svetové akciové trhy v posledných mesiacoch postupne prekonávajú neistotu spôsobenú koronavírusom. Výnosy negarantovaných fondov sa tak postupne zlepšujú a majú potenciál predbehnúť výnosmi garantované dlhopisové fondy,“ odhadol pre TREND ďalší tohtoročný vývoj Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenie investícií vo VÚB Generali.

Pozitívny príklad

Aktuálne má v II. pilieri približne 1,4 milióna Slovákov uložených 9,89 miliardy eur. Spomedzi všetkých správcov sa momentálne najviac darí zhodnocovať peniaze DSS-ke Poštovej banky. Za minulý týždeň zverejnené údaje ukázali v prípade jej garantovaného fondu rast o 4,073 percenta a akciového až 6,422 percenta.

Rast ziskov pokračoval aj v tomto týždni a zhodnotenie dlhopisového fondu prekonalo hranicu 5 percent. „Aktívne riadený akciový fond Prosperita dosiahol niečo nad 10 percent,“ približuje pre TREND generálny riaditeľ DSS Poštovej banky Martin Kaňa.