Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravuje ústavný zákon o dôchodkovom zabezpečení. Cieľ je jasný: dosiahnuť to, aby základné princípy fungovania dôchodkového systému boli odolnejšie proti zmenám vládnych garnitúr.

To by systému prinieslo pevnejšie základy, na ktorých by stál. „Veľmi vítam túto iniciatívu. Je viac než potrebná. O to viac ma teší jasne definovaný cieľ celého zámeru, ktorý jasne prezentuje, že cieľom je ukotviť základné princípy pre všetky piliere dôchodkového systému a vytvoriť tak predpoklady pre jeho dlhodobú stabilitu. Práve stabilita dôchodkového systému je kritická oblasť, ktorá vyžaduje pozornosť,“ vysvetľuje Ján Šebo, expert na dôchodkový systém z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Druhý dôchodkový pilier nenaplnil očakávania
Neprehliadnite

Druhý pilier je sklamaním, NBS odporúča znížiť niektoré poplatky

Treba postupovať opatrne

Problémových okolností je viacero. Podľa J. Šeba návrh na rovinu nepriznáva, že pri súčasnom nastavení dôchodkového systému sa bude životná úroveň budúcich dôchodcov znižovať. „Materiál nerieši základný cieľ dôchodkového systému, teda akú mieru náhrady by mal viacpilierový systém ponúknuť,“ dopĺňa J. Šebo.

Zároveň nie je jasné, kam by mal systém smerovať. „Málo sa venujeme tomu, do akej miery by mal byť prvý pilier solidárny. V súčasnosti je dôchodok z prvého piliera z dvoch tretín solidárny a len z jednej tretiny zásluhový. Materiál nehovorí nič o tom, aký má byť rozumný pomer medzi solidaritou a zásluhovosťou pri prvom pilieri,“ uvádza J. Šebo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa