Slovenská ekonomika sa v dôsledku pandémie neprepadá až tak výrazne, ako sa odborníci pôvodne obávali. Napriek tomu čísla nevyzerajú dobre. To, ako bude rok 2020 nakoniec vyzerať, je nateraz stále náročné hodnotiť, hoci sa už chýli ku koncu. O všetkom rozhodne ďalší vývoj pandémie a ekonomické reštrikcie, ktoré spôsobí. Zo zdravotného hľadiska je situácia oveľa horšia ako na jar, no ekonomický výhľad je priaznivejší ako v prvej polovici roka. Dôvodom je to, že ekonomika sa nezatvára v takom rozsahu ako na jar. Neistota je však obrovská, pretože podľa všetkého Slovensko kopíruje trajektóriu vývoja v Českej republike. Tam sa vláda Andreja Babiša rozhodla ekonomiku takmer hermeticky uzavrieť rovnako ako na jar. Ak by úplný blockout čakal aj slovenskú ekonomiku, vývoj by bol zásadne horší.

Slovensko sprísnilo protiepidemické opatrenia počas druhej vlny nového koronavírusu. Na snímke zatvorené Kino Star v obchodnom centre v Banskej Bystrici 19. októbra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Niektorým odvetviam sa darí, iné sú na kolenách. Napriek tomu by tvrdý lockdown možno pomohol

Ekonomické odhady na tento rok sú turbulentné. Príkladom sú prognózy Národnej banky Slovenska (NBS). Tie sa počas roka menia ako na hojdačke, najaktuálnejšie čísla sú však zatiaľ relatívne priaznivé. V marci banka zverejnila namiesto štandardnej predikcie tri scenáre vývoja. Tie počítali s poklesom ekonomiky v tomto roku v intervale od 1,4 percenta do 9,4 percenta. O mesiac neskôr NBS svoju prognózu aktualizovala a z pôvodne najhoršieho odhadu sa stal základný, teda najpravdepodobnejší, scenár vývoja. Júnová prognóza počítala s tým, že slovenská ekonomika sa v tomto roku v závislosti od vážnosti pandémie oslabí v intervale od 5,8 do 13,5 percenta. Podľa aktuálnej prognózy z konca septembra by sa slovenské hospodárstvo v tomto roku malo prepadnúť o 8,2 percenta. Na druhej strane, priaznivé údaje o miernejšom poklese v tomto roku striedajú horšie správy o menej výraznom raste v ďalších rokoch. V roku 2021 by sa slovenská ekonomika mala vrátiť k rastu, posilniť by sa mala o 5,6 percenta. V roku 2022 si podľa aktuálnych očakávaní pripíše 4,2 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa