„Európska únia musí smerovať k fiškálnej únií. Inak nedokáže konkurovať takým mocnostiam ako sú Čína alebo Spojené štáty americké,“ povedal pre TREND ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Minulý týždeň Európska únia úspešne emitovala prvé spoločné dlhopisy v hodnote 17 miliárd eur.

Išlo sa o takzvané sociálne dlhopisy z programu SURE, ktorého cieľom je podporiť zamestnanosť v krízových situáciách. Slovenská vláda počíta napríklad použiť časti týchto prostriedkov na financovanie skráteného pracovného času označovaného ako kurzarbeit.

Záujem o spoločné európske dlhopisy bol obrovský. Investori ich chceli nakúpiť za viac ako 233 miliárd eur. Výsledkom obrovského dopytu sú záporné výnosy pri desaťročných dlhopisoch a krajiny tak reálne vrátia menej peňazí ako si požičali.

Európska únia je vnímaná ako bezpečných dlžník a u dvoch z troch hlavných ratingových agentúr má najlepšie možné hodnotenie na stupni AAA. Ako samostatná krajina má Slovensko ďaleko horšie oznámkovanú schopnosť splácať svoje záväzky. Od Standard and Poor's má A+, Moody's A2 a Fitch Ratings A.

Pred príchodom pandémie malo Nemecko pod vedením kancelárky Angely Merkelovéj dlhé prebytkové rozpočty.
Zdroj: Markus Schreiber
Pred príchodom pandémie malo Nemecko pod vedením kancelárky Angely Merkelovéj dlhé prebytkové rozpočty.

Nemci dlho nechceli spoločné dlhopisy

O vydávaní spoločných európskych dlhopisov sa začalo verejne diskutovať pred viac ako desiatimi rokmi. Stalo sa tak po tom, ako svetová finančná kríza odhalila obrovské problémy Grécku. Dlhé roky nezodpovedného hospodárenia viedli k tomu, že krajina si v časoch najväčšej krízy nedokázala požičať peniaze a na pomoc jej museli prísť Medzinárodný menový fond, Európska komisia a Európska centrálna banka.

Časť ekonómov navrhla po vzore Spojených štátov amerických riešiť problém vydávaním spoločných európskych dlhopisov. Proti sa okamžite postavilo ekonomicky najsilnejšie Nemecko, ktorého obyvatelia nechceli ručiť za dlhy zle hospodáriacich krajín. V tomto tvrdom postoji ho podporovali aj ďalšie šetrné štáty ako Rakúsko, Holandsko, či Fínsko.

Na opačnej strane barikády stáli zle hospodáriace krajiny ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko. Dlhé roky trvajúci spor sa ocitol znova na rokovacom stole po tom, ako pandémia nečakane tvrdo zasiahla severnú časť Talianska. V jednej z najbohatších častí sveta po zatvorení ekonomiky hrozila zo dňa na deň chudoba státisícom ľudí.

Problémy tretej najväčšej ekonomiky únie sa nedali len tak ignorovať a vláda v Berlíne čelila čoraz väčšiemu tlaku na poskytnutie pomoci. V miestnej tlači boli dokonca publikované inzeráty starostov najviac zasiahnutých talianskych miest, ktoré Nemcov vyzývali k solidarite. „Pomohli sme vám obnoviť ekonomiku po druhej svetovej vojne a teraz my potrebujeme pomoc s obnovou po pandémií,“ argumentovali predstavitelia talianskej samosprávy.

Potom ako Covid-19 začal vypínať jednu európsku ekonomiku za druhou, prišlo k súhlasu na vydaní spoločných európskych dlhopisov. Tie majú získať lacné peniaze na riešenie ekonomických následkov pandémie, ktoré viac alebo menej zasiahnu každú krajinu používajúcu spoločnú menu euro.

Spojené štáty americké počas vládnutia prezidenta Donalda Trumpa zaznamenali minulý rok najvyšší deficit od čias druhej svetovej vojny.
Zdroj: Alex Brandon
Spojené štáty americké počas vládnutia prezidenta Donalda Trumpa zaznamenali minulý rok najvyšší deficit od čias druhej svetovej vojny.

Vysoké dlhy Američanom nevadia

Odporcovia spoločných dlhopisov sa obávajú hlavne toho, že ľahký prístup k peniazom spôsobí obrovský nárast dlhov. Menej šetrné krajiny majú totiž v prípade spoločných dlhopisov takmer rovnako jednoduchý prístup k peniazom ako vzorne hospodáriace Nemecko.

Na druhej strane práve v časoch krízy je dôležitý jednoduchý prístup k finančným zdrojom. V Spojených štátoch amerických pandémia spôsobila tento fiškálny rok rekordný deficit 3,13 biliónov dolárov. USA svoj deficit vykazujú v takzvanom fiškálnom roku, ktorý začína v októbri a končí septembri nasledujúceho roka.

Ešte pred príchodom Covid-19 počítala administratíva Donalda Trumpa s deficitom na úrovni jedného bilióna dolárov. Hasenie ekonomických následkov pandémie vytvorilo v americkom rozpočte sekeru vo výške 15,2 percenta HDP. To je najvyššie číslo od roku 1945, kedy prudký nárast deficitu súvisel s obrovskými výdavkami na armádu počas druhej svetovej vojny.

Napriek enormne vysokým dlhom investori nepochybujú o americkej schopnosti splácať svoje záväzky. Podobnej dôvere sa teší aj Európska únia, ktorá zatiaľ plánuje vydať len obmedzené množstvo spoločných dlhopisov.