Na konci Európy, na juhovýchodnej hranici, sa pozerajú na vývoj na Ukrajine trochu inak. Za zvýšenou aktivitou tankerov v Čiernom mori nie sú len malé tankery, ktoré prelievajú ropu do supertankerov. Turecko v marci nakúpilo 7,4 milióna barelov ropy z Ruska, teda trikrát viac ako vo februári.

Ankara to hrá na obe strany. Ukrajine poskytla zbrane, z Ruska nakúpila ropu v zľave a neustále hovorí, že vojnu treba ukončiť. Neplánuje obmedziť prísun peňazí z ropy Rusku, veď lacná ropa nesmrdí.

Doplní si Peking sklady ruskou ropou?

Peking sa tiež tvári prísne neutrálne a drží sa uzatvorených kontraktov s ruskými dodávateľmi. A to je pre Moskvu dobre, pretože Peking je najväčší zákazník. Ešte lepšie je, že existujúce kontrakty dovolili navýšiť objem importov do Ríše stredu.

JB 36 Istanbul - Ropný tanker Samotlor sa plaví cez Bosporský prieliv v Istanbule 1. marca 2022.  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v utorok Ukrajinu a Rusko, aby okamžite zastavili boje a
Neprehliadnite

Ruské tankery s ropou cestujú cez pol planéty, oplatí sa

Pre férovosť treba dodať, že Čína nepodpisuje nové kontrakty s Ruskom. Pre istotu, nechce si pokaziť vzťahy na Západe.

Na druhej strane Čína vie, že ruská ropa by jej mohla priniesť dodatočné náklady, ale zároveň ušetriť obrovské peniaze. Ušetriť na každom dovezenom bareli 30 amerických dolárov, pri obrovských objemoch, ktoré Čína potrebuje, to už stojí za zamyslenie.

Pri objednávkach v objeme milión barelov ruskej ropy denne, čo je len desať percent čínskych importov, sa ušetrí takmer miliarda dolárov mesačne.

Koľko môže Čína ušetriť pri nákupe ruskej ropy

Pri dnešných zľavách na ruskú ropu, ktoré prekračujú 30 dolárov za barel, by Číne stačilo presmerovať 10 percent svojich importov na Rusko a ušetrí miliardu dolárov mesačne.

Nakoniec Čína si doplnila sklady iránskou ropou počas amerických sankcií na túto krajinu. Bolo to komplikované a právnici sa zapotili, ale operácia sa podarila. Nebolo by prekvapenie, keby si Peking a Moskva pomohli navzájom.

Pre indické rafinérie je ruská ropa ako malinovka

Ak má niekto neskrývanú radosť z lacnej ropy, tak je to India. Tá navýšila importy ešte viac ako Čína a pre Rusko je to výhodné, pretože indické pobrežie je o dosť bližšie ako čínske. Tanker ušetrí viac ako osemtisíc kilometrov a dva týždne cesty. Plus vykládka a cesta späť – to je mesiac pri každej dodávke.

Moskva tak ani nevytiahla obľúbenú pesničku týchto dní, aby India platila za ropu v rupiách či rubľoch. Platby chodia naďalej v dolároch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa