Energetická agentúra International Energy Agency (IEA),ktorá sídli v Paríži, ešte pred pár týždňami odhadovala, že z trhu sa každý deň stratia tri milióny ruskej ropy. To je viac ako vyprodukujú Spojené arabské emiráty, tretí najväčší producent kartelu OPEC.

Produkcia ruských naftárskych spoločností po stabilnom marci začala v apríli klesať najviac za posledné dva roky, stále je to však oveľa lepšie oproti očakávaniam.


pôvodný súbor:_MST_ emisie_ 015.jpg
Neprehliadnite

Slovenská rafinéria pridáva do ruskej ropy nové prísady

Produkcia poklesla o približne 500-tisíc barelov denne (štyri a pol percenta), exporty v priemere o 800-tisíc barelov (16 percent).

V spojení s tým, že USA so spojencami vypúšťajú na trh strategické zásoby a v Číne sa zaviedli prísne lockdowny, cena ropy klesla na úrovne, na ktorých bola pred inváziou. Motoristi si pravdepodobne môžu čiastočne vydýchnuť, minimálne na najbližšieho pol roka. Potom sa ukáže, či sa trh s ropou na novú situáciu prispôsobil.

Ruská ropa cestuje na dlhšie vzdialenosti, oplatí sa

Ruskí exportéri sa musia obracať a za zákazníkmi musia cestovať ďalej. Zdá sa však, že to prináša  ovocie. Exporty ropy padali kontinuálne od začiatku invázie na Ukrajine, trend sa začal obracať na konci marca a počas prvého aprílového týždňa odraz nahor pokračoval. 

Tento vývoj dáva samozrejme zmysel. Keďže exporty na začiatku poklesli viac ako produkcia, zásoby ropy v Rusku začali rásť. Ak sa Rosneft, Surgutneftegas či LukOil nechceli dostať do situácie, v ktorej budú musieť zatvárať vrty, museli dať zákazníkom ponuku, ktorá sa neodmieta.

Blúdiace tankery: Z Murmansku do Philadelphie a späť na Sicíliu

Na svetových moriach sa objavuje podobná situácia ako s LNG tankermi. Námorníci boli svedkami veľkých otočiek o 180 stupňov. Už dva roky sa nestalo, aby išiel tanker cez pol planéty – z Baltického mora až do Ázie. Prípadne až z Murmanska na severnom arktickom cípe Ruska až do Indie. Cesta trvá viac ako mesiac, ale biznis je biznis. Indickí obchodníciochotní ruskú ropu odoberať v čoraz väčšom objeme. Zastavenie importov ruskej ropy zo strany USA zase spôsobilo situáciu, keď tanker firmy Lukoil smeroval z Murmansku do Philadelphie a musel sa uprostred cesty otočiť a zamieriť do Stredozemného mora. Lukoil má rafinériu na Sicílii, tam tanker neodmietli.

A skutočne dali. Zľava na ruskú ropu Urals oproti rope Brent sa po minulé roky bežne pohybovala na úrovni jedného až dvoch amerických dolárov za barel. Nad tri sa dostala málokedy. Počas pandémie sa dostala nad štyri doláre, a to boli niekoľkoročné maximá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa