Cenový pokles ropy a zemného plynu nebol spôsobený len zmenou rovnováhy dopytu a ponuky. Obchodníci a hedžové fondy začali znižovať rizikovú prirážku v cene ropy a zemného plynu. Tá je spôsobená hlavne obavami o nedostatočné zásobovanie trhu kvôli geopolitike a vojne.

PK 28 Portland - Rybár Bruce Hodge loví ryby a v pozadí remorkér naviguje ropný tanker Eternal Sunshine z prístavu v Portlande v americkom štáte Maine 10. júna 2022. Z Mainu sa čerpá súrová ropa do kanadského Quebecu cez 380 kilometrov dlhý ropovod. FOTO TASR/AP

A tug boats guides the oil tanker Eternal Sunshine out of Portland Harbor while fisherman Bruce Hodge waits for a mackerel or striped bass to bite, Friday morning, June 10, 2022, in Portland, Maine. Crude oil is pumped from Maine to Que
Neprehliadnite

Deštrukcia dopytu sa rozbieha, ceny energií začínajú klesať

Cena ropy a zemného plynu v USA a Európe bola pred začiatkom invázie na Ukrajinu oveľa nižšia. Obavy o zníženie dodávok, embargo či prudký pokles zásob spôsobili, že ceny energií prudko rástli. Teraz sa zdá, že sa trend otáča.

Nešlo o individuálnu akciu, ale veľkú vec na úrovni celého sektora. Hedžové fondy začali obmedzovať špekulatívne stávky na energie  kvôli tomu, že na horizonte sa objavila perspektíva určitého posunu v konflikte na Ukrajine.

Jednoducho povedané, pravdepodobnosť zníženia napätia na východe EÚ už sa nedala ignorovať. To znamená nižšie ceny energií. Kým to nastane, veľké fondy pre istotu obmedzili množstvo nakúpenej ropy aj plynu. To dopomohlo k prepadu cien na trhu.

Čas hrá proti Putinovi

Zatiaľ ide len o špekulácie, ale, ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. Rusko má problém dosiahnuť na Ukrajine výraznejšie úspechy a čas hrá proti nemu. Stratilo množstvo techniky a vojakov, kvôli sankciám sa len ťažko môže dozbrojiť. Odborníci sa zhodnú, že je otázka času, kedy bude Vladimír Putin nútený spomaliť vojenské ťaženie.

Moskve dochádza čas a aj peniaze, situácia sa len ťažko zlepší. Udržiavať konflikt v dnešnom stave je neudržateľné a odborníci očakávajú, že Moskva sa pokúsi dosiahnuť aspoň obmedzený úspech, ktorý môže predať doma a následne sa stiahne.

Príjmy ruských energetických spoločností sú vyššie ako sa čakalo, ale toto je len dočasný stav. Exporty budú postupne klesať a okrem toho, ceny komodít už nerastú tak ako na začiatku konfliktu. Dochádza k cenovej korekcii. Vysoké ceny totiž spôsobujú pokles dopytu.

Moskva nemá skutočných spojencov, Peking ju v určitom význame podporil nákupom komodít a tým, že Rusko nijako nekritizovalo. Zároveň však vyhlasuje, že Rusko nijako nepodporuje a stráži si dobré vzťahy so Západom, chce sa vyhnúť väčším sankciám. Skrátka, hrá svoju hru, robí len to, čo je pre Čínu výhodné.

Peking nepôjde proti Moskve

Vo svojom prvom telefonáte do Moskvy od začiatku invázie povedal čínsky prezident Xi, že Čína sa nenechá ovplyvňovať a na Ukrajinu bude mať svoj vlastný názor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa