Cena ropy sa v priebehu týždňa prepadla z úrovne 125 dolárov na 110, čo je najväčší pokles od marca. Cena amerického zemného plynu, ktorá sa v priebehu roka strojnásobila, padla za dva týždne o tretinu. V Európe je situácia odlišná, pretože Gazprom obmedzuje dodávky.

KK26 Düsseldorf - Na snímke búrka nad Düsseldorfom 19. mája 2022. Nemecká meteorologická služba (DWD) vo štvrtok varovala, že západ Nemecka môžu popoludní zasiahnuť silné búrky, ktoré by sa mohli tvoriť až do piatka, pričom hrozí aj vznik tornád. FOTO TASR/AP
A thunderstorm moves over Duesseldorf, Germany, Thursday, May 19, 2022. Germany’s national weather service has warned that the west of the country could see heavy storms starting later in the day and going into Friday, with a possibility
Neprehliadnite

Európska nafta bez Rusov: Nemci otočili a s Poliakmi uzavreli pakt

Lenže cenová rely sa nedá porovnávať s tým, čo sa dialo v zime 2021 a na jar 2022. Ceny oproti extrémom z marca 2022 zostávajú polovičné.

Banky sa prepočítali

Deje sa tak napriek tomu, že viaceré investičné banky, vrátane Goldman Sachs, očakávali nové rekordy cien energií kvôli nedostatočnej ponuke, vojne na Ukrajine a z nej vyplývajúcich sankcií, či logistických problémov. Zjavne však podcenili jeden faktor – silu dopytu.

Ceny benzínu v USA dosiahli úroveň päť dolárov za galón, v Európe už presiahli cenu dva doláre za liter. Ide o cenové hranice, ktoré motoristi už dlho nevideli, prípadne ide o rekordy. Rozpočty firiem a domácností sú už napäté, pretože inflácia zvyšuje výdavky, kým príjmy nerastú tak rýchlo. Kto môže, začína škrtať.

Prichádza motoristická sezóna, kedy tradične stúpa dopyt po palivách kvôli dovolenkám, výletom a presúvaniu sa za rodinou či zážitkami. Otázka znie, či budú motoristi tankovať rovnako ako pred rokom, keď sú medziročne ceny vyššie o dve tretiny?

Odpoveď je jasná, nebudú ak to nebude nevyhnutné. Dopyt po benzíne začal slabnúť už koncom mája, deje sa tak v USA aj v Európe, kde už nastúpili aj kompenzácie za vysoké ceny palív.

Motoristi začínajú menej jazdiť

Zatiaľ čo cestovanie za povinnosťami sa dá ťažko obmedziť, dovolenku je možné naplánovať tak, aby sa jazdilo menej. Podľa American Automobile Associacion, ktorá si robila prieskum medzi americkými vodičmi, až tri štvrtiny opýtaných berie cenu benzínu na úrovni päť dolárov za galón za červenú čiaru.

Mladí začínajú viac zdieľať autá, starší začínajú obmedzovať jazdenie. Ceny benzínu na trhu klesli o približne 15 percent.

Hoci je dovolenková sezóna v plnom prúde, letecké spoločnosti škrtajú lety. Nie kvôli pandémii, ale z dôvodu nedostatku pilotov a personálu. Menej letov znamená menší dopyt po leteckom benzíne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa