Nemecko je najväčšia ekonomika EÚ, takže neprekvapí, že je najväčším importérom ropy. Čo je horšie, Berlín sa tak upäl na ruskú ropu, že je jej najväčším odoberateľom. Dováža jej viac, ako celá stredná Európa spolu.

K tomu treba pridať viac ako 70 percentnú závislosť od ruskej nafty. A ešte fakt, že ruský Rosneft je dvojkou na nemeckom rafinérskom trhu. Zásobuje aj Berlín. Moskva musela byť presvedčená, že Berlínu uštedrila energetický šach-mat.

Podobne ako lietadlá, aj plavidlá majú pokročilé autopiloty, ktoré ich udržiavajú v stálom kurze, reagujú na GPS signály, sledujú podmorské prúdy a dokonca dokážu loď aj zaparkovať v prístave, ak už posádka nie je na palube. Poslať však plavidlo cez Pacifik je však oveľa zložitejšie než prenechať ho autopilotovi.
Neprehliadnite

Ruská nafta. Značka: Made in India. Morálna dilema Európy je tu

Aspoň tak sa to zdalo. Až do konca apríla bol Berlín spolu s Budapešťou najväčším oponentom zavedenia embarga na ruskú ropu. Pritom v tom čase už nemecká vláda a energetické podniky horúčkovito rokovali, zariaďovali a podpisovali.

Následne na začiatku mája mohli spokojne vyhlásiť, že sú za. V priebehu ôsmych týždňov znížili Nemci závislosť od ruských dodávok ropy a palív o dve tretiny, na budúci rok ich už nepotrebujú. Rozhodujúci boj prebehol v technologicky najvyspelejšej rafinérii Nemecka.

Nemecko navonok odmietalo embargo a zatiaľ hľadalo riešenie

Rafinérie, ktoré odoberajú ruskú ropu, hľadali alternatívy. Našli porozumenie s dodávateľmi na Blízkom východe, ktorí začínajú vnímať, že viac ruskej ropy smeruje na východ, preto hľadajú pre svoje zmesi nové odbytištia. Berlín sa stal súčasťou operácie, ktorá sa týka celej Európy.

Pre Starý kontinent sa zazmluvnili alebo rovno doviezli zmesi, ktoré sem neprišli už roky. Murban či Upper Zakum z Abu Dhabí, ropa z Ománu či Basrah Medium z Iraku.

Ďalším novým zdrojom ropy bude Severné more. Hoci nejde o rovnakú zmes ako je ruská Urals, stúpa po nej dopyt. Ide o zmes Forties a obchodníci hovoria, že pre všetky rafinérie, ktoré môžu zmiešať zmesi ide o výbornú alternatívu, pretože je oveľa lacnejšia ako arabská sladká ropa.

Tretou alternatívou sa stala Afrika, importy z Angoly sú najvyššie od roku 2016. Počas mája prichádzalo denne od druhého najväčšieho afrického producenta ropy v priemere 350-tisíc barelov.

Vo vzduchu však visel veľký otáznik. Ako sa zachovajú nemecké rafinérie, kam ruská ropa prúdi priamo cez ropovod Družba? Ide o rafinérie Leuna a PCK Schwedt, ktoré patria medzi päť najväčších nemeckých rafinérií.

Ako zaviesť embargo na ruskú ropu na ropovode Družba?

V prípade Leuny, ktorú vlastní francúzsky TotalEnergies to nie je až taká dilema. Kým teraz nakupuje ruskú ropu, na budúci rok však už nebude. Tiež sa pracuje na náhrade.

PCK Schwedt je však rafinériou, ktorá odoberá ruskú ropu, ktorá prúdi ruským ropovodom a ovláda ju ruský Rosneft. Práve na tejto rafinérii sa embargo zaseklo. Lokálne autority sa zľakli a žiadali pre rafinériu výnimku na embargo a to až do roku 2030.

Rafinérie majú teraz také dobré marže, že majú veľkú motiváciu nakupovať iné ako ruské zmesi. Chcú skrátka pokračovať v biznise a celé embargo už hodiť za hlavu.
nemenovaný obchodník s ropou

Práve toto je rafinéria, ktorá mala byť predmetom ďalšieho víťazného ťaženia ruského energetického impéria. V novembri 2021 ruský Rosneft, ktorý mal v rafinérii väčšinový podiel, kúpil od Shellu menšinový podiel. Tým pádom sa stal druhým najväčším hráčom na nemeckom trhu, keď preskočil britský BP. Nejde o ledajakú rafinériu, ale o tú technologicky najvyspelejšiu v Nemecku.

Ako Rusi narazili v nemeckej rafinérii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa