Embargo na ruskú ropu zo strany Európskej únie (EÚ), hoci oslabené kompromisom, bude mať devastačné účinky na ruskú ekonomiku. Zatiaľ totiž stále neplatí, exporty ropy aj plynu sú na vysokých úrovniach a Moskva za svoj plyn a ropu inkasuje viac ako predpokladala v rozpočte. Dokonca rekordné čiastky.

Dovoz LNG
Neprehliadnite

Je to potvrdené: LNG je tu. Slovensko uniká z plynového zovretia

Lenže ani to nestačí na to, aby sa ruský rozpočet udržal nad vodou. Príjmy z ropy a zemného plynu skutočne rastú a Moskva je od nich čoraz závislejšia a zisťuje, že tieto príjmy jej stačiť nebudú. Rozpočet sa v apríli ponoril do červených čísel a vyhliadky sú ešte horšie. Čína zatiaľ nakupuje viac ruskej ropy, ale to čoskoro skončí.

Deň vojny na Ukrajine stojí Moskvu desať miliárd rubľov

Môžu za to pochopiteľne hlavne výdavky na zbrojenie. Údaje z ruskej štátnej kasy hovoria o tom, že výdaje na „národnú obranu“ stúpli v apríli o 130 percent, a to na 630 miliárd rubľov, teda na približne deväť a pol miliardy eur. Každý deň vojny teda stojí Rusko približne 310 miliónov eur.

Príjmy z ropy rástli v Rusku medziročne o 50 percent a dosiahli viac ako 1,8 bilióna rubľov, teda necelých 27 miliárd eur. Tvoria čoraz väčšiu časť celkových príjmov z rozpočtu. V roku 2021 tvorili len 36 percent, v roku 2020 dokonca len 28.

História a budúcnosť ruských deficitov

Deficit ruského federálneho rozpočtu nie je až taká výnimočná udalosť, naposledy bol rozpočet v deficite v roku 2020. Rusko si však v dlhodobom priemere drží prebytkový rozpočet, deficity vznikali väčšinou v období nízkych cien ropy (roky 2009, 2014, 2015, 2016), boli však kompenzované prebytkami v iných rokoch, často aj za pomoci vysokých cien exportovaných komodít (2001 - 2007, 2011, 2013, 2017, 2018, 2021). Ešte sa nestalo, aby v čase rekordných cien ropy a plynu bol rozpočet v deficite. Vyhliadky pritom nie sú vôbec dobré, deficity by mali pokračovať minimálne do roku 2027. Išlo by o najdlhšiu sériu štátnych deficitov v modernej ruskej histórii.

Počas prvých štyroch mesiacov roka 2022 však tvorili 48 percent všetkých príjmov a počas apríla dokonca až 63 percent. Rekordné príjmy z ropy však nedokážu financovať ruský štátny rozpočet, ktorý skončil počas apríla v schodku 262 miliárd rubľov. Ide o prvý schodok v tomto roku.

A bude horšie, pretože ruský minister financií Anton Siluanov odhaduje celoročný schodok rozpočtu na úrovni 1,6 bilióna rubľov, teda približne 24 miliárd eur.

Veľké výdavky na vojnu sú jeden dôvod schodku rozpočtu. Druhým je prepad príjmov, ktoré nepochádzajú z predaja komodít. V tejto kategórii sa nachádza príjem z DPH, daň z príjmu a podobne. Tieto sa prepadli medziročne o 18 percent a priniesli jeden bilión rubľov.

Príjmy z DPH sa prepadli o polovicu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa