Podporiť skrátené úväzky a o niečo viac ich zatraktívniť pre rôzne skupiny záujemcov. To je zámer štátu v čase, keď inflácia láme historické rekordy a každá pomoc štátu je v tomto prípade asi dobrá. Po novom sa v Českej republike zavádza zľava na poistnom na sociálne zabezpečenie a príspevok na štátnu politiku zamestnanosti pre zamestnávateľov vo výške päť percent z úhrnu vymeriavacích základov zamestnancov.

Nie síce pre všetkých, len za vybrané skupiny ľudí, ale aj tak badať v tomto prípade dobrý trend. Reč je o novinke na českom trhu, kde vláda premiéra Petra Fialu plánuje zlepšiť energetickú krízu, zmierniť dosahy inflácie a vyjsť v ústrety tejto forme zamestnávania. Slovenskí politici sa týmto krokom mohli inšpirovať, ale zatiaľ ide len o želanie firiem.

Ušetriť na odvodoch, platiť štátu menej

Zľava sa má vzťahovať na uzavreté skrátené úväzky v rozsahu osem až 30 hodín týždenne. Konkrétne na ľudí starších ako 55 rokov, rodičov detí do desať rokov (vrátane pestúnov), osoby, ktoré sa starajú o niekoho blízkeho, kto je odkázaný na cudziu pomoc (stupeň závislosti dva), študentov stredných alebo vysokých škôl, osoby so zdravotným postihnutím na nechránenom trhu práce a osoby, ktoré sú absolvovať rekvalifikáciu.

Zamestnávatelia v Česku pri čiastočnom úväzku ušetria peniaze na odvody. Samotní zamestnanci si však bezprostredne nepolepšia, nevzrastie im čistý príjem za prácu na čiastočný úväzok, len sa pravdepodobne zvýši záujem firiem podporiť túto formu práce. Treba však otvorene priznať, že niektorým firmám sa zvýši administratívna záťaž, keďže zľavy budú musieť optimálne zohľadniť.

Zľava na poistnom sa bude vzťahovať aj na zamestnávanie osôb mladších ako 21 rokov. U nich však nebude podmienkou skrátený úväzok. Cieľom je v tomto prípade podporiť vo všeobecnosti vstup mladých ľudí na trh práce. „Chceme motivovať aj zamestnávateľov k uzatváraniu väčšieho počtu skrátených úväzkov so zamestnancami, ktorí vzhľadom na najrôznejšie životné situácie nemôžu pracovať na plný úväzok,“ uviedol český minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa