Už žiadna papierová byrokracia pri dočasnej práceneschopnosti. Ľudia sa zbavia zbytočných starostí s jej vybavovaním, úrady si to zariadia medzi sebou. Od 1. júna začala fungovať elektronická práceneschopnosť (ePN), teda online komunikácia medzi lekármi, Sociálnou poisťovňou, poistencom i zamestnávateľmi. Zatiaľ síce len dobrovoľne, ale predsa.

Zmenu priniesla novela zákona o sociálnom poistení, pričom ide o ďalšiu službu v rámci elektronického zdravotníctva a digitalizácie služieb. Počas prechodného obdobia bude v platnosti duálny systém potvrdzovania PN, bude tak súčasne platiť papierová aj elektronická forma.

„Hodnotím to ako správny krok,“ hovorí pre TREND Ondrej Macko, šéfredaktor IT portálu TouchIT.sk. „Presnejšie, neviem prečo sme tak dlho museli čakať, kým sa to stalo realitou. Aktuálne je to tak, že lekári majú rok čas prejsť na tento elektronicky stav a určite bude dosť takých, ktorí to budú odmietať.“

Od júna systém funguje dobrovoľne

Od 1. júna 2022 do 31. mája 2023 sa budú lekári do systému ePN zapájať dobrovoľne a postupne, uvádza Sociálna poisťovňa. Od 1. júna 2023 už budú všetci všeobecní lekári, lekári zdravotníckych zariadení a gynekológovia uznávať práceneschopnosť výlučne elektronicky.

V prechodnom období tak budú lekári, ktorí ešte nebudú zapojení do nového systému, vystavovať tlačivo o práceneschopnosti aj papierovou formou. Od 1. januára 2024 do systému ePN pribudnú povinne aj lekári-špecialisti, vrátane lekárov poskytujúcich zubno-lekársku starostlivosť. Papierovým tlačivám tak nadobro odzvoní.

Aké výhody z toho plynú? Poistenci nemajú po novom žiadne ohlasovacie povinnosti voči zamestnávateľovi či Sociálnej poisťovni. „Ide o službu štátu, prvú v tomto rozsahu, pri ktorej povinné kroky nemusí vykonávať občan, ale celý proces zaňho vykonajú úrady,“ uviedol generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa