Mal pôvodne pomôcť chudobným, ale pomôže skôr bohatým. Parlamentom schválený protiinflačný balík pomoci pre rodiny za viac ako 1,3 miliardy eur zo zatiaľ neznámych zdrojov má reálne trhliny, ktoré ľudia zistia na vlastnej koži už čoskoro.

 

Pekne síce znejú frázy politikov vlády Eduarda Hegera o najväčších reformách v histórii Slovenska a o prelomení tabu, na ktoré nikto z iných politikov nemal odvahu, pohľad domácností do ich vlastných peňaženiek však odhalí realitu.  Ekonómovia si nedávajú servítku pred ústa.

Tvrdia, že balíček rezortu financií pre chudobné rodiny s deťmi vlastne chudobným až tak nepomôže a daňový bonus rodičom s nízkymi príjmami tŕň z päty nevytrhne. Riešením by bolo skutočné zníženie daní. Nie však v takej forme, ako to prezentujú vládni politici – cez daňový bonus.

„Bohatší získajú daňový bonus v plnej výške, ale tí, ktorí zarábajú menej, ho budú mať krátený. Čím nižší príjem, tým nižší aj bonus,“ uviedol pre RTVS Jozef Mihál, expert na dane, mzdy a odvody. Rovnako to vníma aj Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov. „Podnikatelia, ktorí vykazujú vysoký základ dane, dostanú bonus v plnej výške,“ spresnila.

V deň, keď sme boli v Maďarsku, stáli pohonné látky 479 forintov za liter, čo je v prepočte 1,25 eura.
Neprehliadnite

Otočka pre Slovákov na maďarských pumpách. Už tam nenatankujú, Orbán ich nechce

Analytik Stanislav Pánis dokonca varuje, že opatrenia rezortu financií našej ekonomike neprospejú. „Hrozí, že inflácia sa nielenže nespomalí, ale ešte zrýchli a bude to mať ešte negatívnejší dopad na domácnosti,“ povedal pre RTVS. Minister financií Igor Matovič si ide svoje – každá jedna rodina bude podľa neho v pluse, dokonca výrazným spôsobom.

Marketing politikov, nie nižšie dane

Paradoxom súčasných politikov je, že nepoznajú ekonomické pojmy. Pod znížením dane z príjmov si predstavujú len daňový bonus a prezentujú ho ako výraznú pomoc domácnostiam. Svedčia o tom aj ich dve vyhlásenia.

I. Matovič na svojej sociálnej sieti uviedol, že masívne zvýšiť daňový bonus pracujúcim rodičom nezaopatrených detí znamená masívne zníženie daní. Teda inak povedané – len pre rodičov s deťmi, ostatné domácnosti sú mimo.

Rovnako premiér Eduard Heger v Sobotných dialógoch RTVS vyhlásil, že v programovom vyhlásení sa vláda zaviazala znižovať daňové zaťaženie na strane práce. „To práve robíme daňovým bonusom. Zároveň budeme zvyšovať dane na strane spotreby, majetku a negatívnych externalít,“ dodal. 

Obidve vyhlásenia považuje za silne marketingové a tak trochu zavádzajúce účtovná poradkyňa pre dane, mzdy a odvody Jaroslava Lukačovičová. Rovnako ako vyhlásenie o bonuse na dieťa v hodnote sto eur, len „malými písmenkami“ sú k tomu uvedené podmienky, že vôbec nebude pre všetky deti.

„Daňový bonus sa odpočítava, ak naň vznikne nárok od sumy vypočítanej dane z príjmov. Takže zvýšenie daňového bonusu znamená, že sa nezníži samotná sadzba dane, zníži sa len niektorým rodičom daň v hotovostnom vyjadrení. Teda zaplatia fyzicky menej štátu, lebo sa im odpočíta vyšší daňový bonus od toho, čo majú zaplatiť,“ dodala J. Lukačovičová.

Ako sa vypočíta daňový bonus v roku 2022 a 2023?

Od júla do decembra 2022 bude daňový bonus na dieťa:

 • 70 eur na dieťa vo veku do 15 rokov (od roku 2023 to bude 100 eur)
 • 40 eur na dieťa vo veku od 15 rokov (od roku 2023 to bude 50 eur)

Súčasne bude daňový bonus najviac:

 • 20 % čiastkového základu dane pri 1 dieťati
 • 27 % čiastkového základu dane pri 2 deťoch
 • 34 % čiastkového základu dane pri 3 deťoch
 • 41 % čiastkového základu dane pri 4 deťoch
 • 48 % čiastkového základu dane pri 5 deťoch
 • 55 % čiastkového základu dane pri 6 a viac deťoch.

Čiastkový základ dane zamestnanca je jeho hrubá mzda - jeho odvody (13,4 % z hrubej mzdy).

Príklad:  Ako a na čom ľudia prerobia

 • Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane.
 • Pri dvoch deťoch pôjde o naviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

Ak rodič ako zamestnanec napríklad zarába v hrubom 650 eur, po odpočítaní sociálnych a zdravotných odvodov jeho čiastkový základ dane dosahuje 562,90 eura. Pri štyroch nezaopatrených deťoch vo veku do 15 rokov bude daňový bonus tvoriť najviac 41 percent zo sumy 562,90 eura, teda 230,79 eura. Tento rodič tak od júla tohto roka nebude mať nárok na daňový bonus na štyri deti v sume 280 eur a takisto od začiatku budúceho roka nebude mať nárok na daňový bonus v sume 400 eur.

Prameň: Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, SITA

Treba znížiť odvody, radia odborníci

Podľa zverejneného návrhu sa však daňový bonus niektorým rodičom, ktorí majú nižšie mzdy, naopak, zníži oproti tomu, čo majú v súčasnosti. „Pre nich to bude znamenať zvýšenie dane podľa tejto marketingovej logiky ministra financií. A pod znížením daňovo-odvodového zaťaženia práce si predstavujem úpravu sadzieb a výšky odvodov a dane, ktoré sú s príjmami z práce spojené,“ konštatovala účtovná poradkyňa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa