Vláda Eduarda Hegera už pár dní schvaľuje v parlamente balík inflačnej pomoci rodinám z dielne rezortu financií pod vedením Igora Matoviča a skúša jednotu koalície. Problém nie je v návrhu, ale v tom, že opäť chýbala diskusia i vyčíslenie dosahov na prax a schvaľovanie sa deje v zrýchlenom konaní prakticky zo dňa na deň, čo je v príkrom rozpore s programovým vyhlásením vlády.

Nervozita stúpa aj medzi koaličnými partnermi. Koaličná rada rokovala aj v uplynulých dňoch, pričom minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík predložil kompromisný pozmeňujúci návrh k zavedeniu dane z ruskej ropy. Navrhuje znížiť sadzbu DPH na naftu a benzín z 20 na osem percent, čo sa však nepozdáva ministrovi financií. Je preto pravdepodobné, že koaliční partneri sa nedohodnú a R. Sulík využije odsunuté veto. 

Zdražovanie je jednou z hlavných tém uplynulých mesiacov. Inflácia je najvyššia za viac ako dve desaťročia, blíži sa k 12 percentám a prievan v peňaženkách Slovákov je najsilnejší za 22 rokov. Pomáhať jednoznačne treba, problémom však je, že o tom minister financií s nikým okrem svojho poslaneckého spektra nediskutuje, nepredkladá reálne prepočty a dosahy na prax. Zákony schvaľuje zo dňa na deň od stola, na čo sa sťažujú odborníci z rôznych sektov, samosprávy nevynímajúc.

Problémy  možno očakávať aj vo financovaní pomoci. Inštitút ekonomických a spoločenských štúdií (INESS) považuje vládou schválený balíček prorodinných opatrení za príliš nákladný, čím dôjde k zvýšeniu miery plytvania s verejnými zdrojmi.

Balíček je v rozpore s predpokladmi hľadania hodnoty za peniaze vo verejných výdavkoch, zhoršuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Proces predstavenia, úprav a schvaľovania je učebnicovým príkladom toho, ako sa nemajú robiť zásadné zmeny vo výdavkových politikách, apelujú analytici INESS.

TREND sa na ďalšie problémy praxe  pozrel nižšie vo fotostory.