Balík možno skončí na ústavnom súde

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas rokovania 65. schôdze parlamentu  v Bratislave v utorok 26. apríla 2022. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas rokovania 65. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 26. apríla 2022. FOTO TASR - Martin Baumann

Predstavený balík opatrení nie je podľa inštitútu Inštitút ekonomických a spoločenských štúdií  (INESS) reakciou na aktuálnu hospodársku situáciu. Bol predstavený pred šiestimi mesiacmi ministrom financií Igorom Matovičom.

Balík presahuje právomoci v rámci rezortu financií a navyše zasahuje do právomocí ministra práce a ministra školstva. „Akékoľvek dlhodobé stratégie a zámery týchto ministerstiev, ktoré nesú zodpovednosť za oblasti im zverené, tým boli odložené do zásuvky. Výsledkom je balík, ktorý nemá definované ciele a inflácia sa stala príčinou len zhodou okolností,“ uvádza Radovan Ďurana, analytik INESS.

Dá sa očakávať aj to, že žiadny sociálny balík napokon nebude, pretože proces je veľmi pochybný a legislatíva môže skončiť na Ústavnom súde SR. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

Balík sa mal podľa nej nastaviť pre ľudí, ktorí sú naozaj v núdzi, teda aj pre seniorov či nezamestnaných. Nemyslí si, že zameranie na rodiny s obrovským balíkom je správnou cestou. Štát nemyslí napríklad ani na tých, ktorí nemajú deti.