Niektoré domácnosti dostanú cez daňový bonus viac, iným štát zase finančne pohorší. Vláda 18. mája schválila viacero noviniek na boj domácností proti vysokej inflácii, už 19. mája má návrh poputovať do parlamentu.

Schváliť ho chce prakticky zo dňa na deň v skrátenom legislatívnom konaní, čo je v príkrom rozpore s programovým vyhlásením vlády, kde sľubovala predvídateľnosť legislatívy. Najviac polemík medzi odborníkmi i verejnosťou vzbudzuje daňový bonus, ktorý rezort financií pod vedením Igora Matoviča na poslednú chvíľu upravoval.

Na skrátené konanie nebol dôvod

Úpravu sumy daňového bonusu navrhuje rezort financií v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa. Ustanoviť sa majú dve vekové hranice z pôvodných troch. Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, sa má zvýšiť zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur.

Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 - ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) sa zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na 50 eur.

Je tu ešte jedna novinka. Cieľová skupina daňovníkov, uplatňujúcich si nárok na daňový bonus na dieťa, by sa mala rozšíriť bez ohľadu na výšku dosahovaných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a podnikania, živnosti.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) kritizovala, že balíček sa má schvaľovať v parlamente v skrátenom konaní. „Úprimne, ja žasnem a nechápem, ako je toto možné, čo sme dnes schválili,“ povedala v stredu.

Návrh podľa nej prešiel „hrubým spôsobom“ a na skrátené legislatívne konanie nie je dôvod. Podľa rokovacieho poriadku parlamentu sú nimi ohrozenie bezpečnosti, ľudských práv alebo hroziace vážne ekonomické škody.

Ministerstvo financií požiadavku na zrýchlené konanie zdôvodnilo práve hroziaciami vážnymi škodami. Tvrdí, že ich môže spôsobiť pokles dopytu v dôsledku zvyšovania cien.

Sporné body bonusu nik nerieši

Hoci minister financií I. Matovič na sociálnej sieti uviedol, že neexistuje rodina, ktorá by na ním navrhnutých zmenách prerobila čo i len jeden cent, odborníci jeho zdôvodnenie svorne zmietli zo stola. A postavili to na jasných argumentoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa