Má to byť vraj finančná injekcia, ktorá tu dlho nebola. Pomôcť zvládnuť zdražovanie ľuďom má inflačný balíček, o ktorom malo 11. mája rozhodnúť rokovanie zástupcov koaličných strán.

Vyčleniť na to chce viac ako štvrť miliardy eur (260 miliónov eur), pričom v roku 2023 by to malo byť dokonca štyrikrát viac (vyše miliarda eur).  Zámer o schválení celého balíčka však nevyšiel,  na rad má prísť až budúci týždeň, kedy sa má o ňom rokovať znova.

Niektorí si však predsa len polepšia. Náhradní rodičia, rodiny v hmotnej núdzi, osobní asistenti a opatrovatelia dostanú v júni jednorazovú finančnú pomoc v sume 100 eur.  Pomoc v sume 100 eur vláda dá aj seniorom, ktorým nevznikol nárok na starobný dôchodok.

ECB
Neprehliadnite

Centrálni bankári napínajú svaly, chcú stlačiť spúšť vyšších úrokov. Inflačný vír Slovákov desí

Jedným z  ďalších navrhovaných bodov je aj avizovaný daňový bonus na deti, ktorý sa má vraj zvýšiť.  Návrh koaličných partnerov považuje minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík za zlý a nespravodlivý, liberálom sa nepáči ani to, že financovaný má byť krátením rozpočtu samospráv. Potvrdil, že v parlamente za tento návrh liberáli hlasovať nebudú.  

Skôr marketing než plnšie peňaženky

Ministerstvo financií pod vedením ministra Igora Matoviča rozdáva za posledné dva roky sľuby ako na bežiacom páse. Problém nastáva v realite, keď ľudia zisťujú, že nič zo sľubov sa nesplnilo a naoko ľúbivý marketing predstihol realitu.

Upozorňovali na to experti z praxe už vlani pri návrhu daňovo-odvodovej reformy, ktorú minister predstavil na pokračovanie vo veľkom štýle, ale bez konkrétnych analýz, faktov a dosahov na daňovníkov.

Rovnako mohli u časti verejnosti rezonovať sľuby, že najmä slabšie príjmovým ľuďom treba pomáhať a on k tomu chce prispieť, napríklad zvýšením daňového bonusu.

„V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ priblížil začiatkom mája predseda vlády Eduard Heger.

I. Matovič vtedy spresnil, že súčasný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov veku na úrovni 47,14 eura od júla tohto roku stúpne na sumu 70 eur a od budúceho roka na 100 eur.

„Daňový bonus na dieťa do 15 rokov, ktorý je v súčasnosti 43,60 eura sa od júla 2022 zvýši na 70 eur a od roku 2023 na 100 eur,“ avizoval.

Daňový bonus na dieťa vo veku nad 15 rokov na úrovni 23,57 eura dosiahne od 1. júla tohto roka výšku 40 eur a od budúceho roka 50 eur. Takto to na prvý pohľad vyzerá, že ľudia dostanú od štátu viac, ale je to omyl. TREND zisťoval viac.

Minister iných obviňuje z podvodov

Minister financií sa chystá zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.

Pre rok 2022 platí, že musia mať zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, prípadne príjmy z podnikania či inej samostatnej zárobkovej činnosti minimálne vo výške 3 876 eur. Tým, že si bonus uplatnia, znížia si takto vypočítanú daň z príjmov fyzickej osoby.

Na snímke vojnoví utečenci z Ukrajiny ubytovaní v internáte Strednej odbornej školy technickej v Košiciach 3. marca 2022. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Hoteliérom už horí sezóna, utečenci riešia čo ďalej. Štát dáva nové dotácie a sociálne byty

Od januára 2022 platí jedna novinka. Rodičia, ktorí spĺňajú podmienky nároku na daňový bonus na dieťa a majú deti vo veku od 6 do 15 rokov, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy alebo základnú školu, majú právo si vybrať v roku 2022 zvýšený daňový bonus na dieťa 43,60 eura, alebo tzv. obedy zadarmo (1,30 eura na deň), teda dotáciu na stravovanie. Keď sa však rozhodnú pre dotáciu, nárok na daňový bonus na dieťa strácajú.  

Po novom by mali mať rodičia podľa I. Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa mala nadviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.

Slabšie zarábajúci na to doplatia

Podľa predsedu strany SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka je však daňový bonus nastavený tak, že chudobným zoberie a bohatým pridá. „Pod rúškom pomoci tým, ktorí sú na to odkázaní, ideme komplet meniť systém, postihovať chudobných a dávať bohatým. S tým nebudeme súhlasiť,“ dodal pre médiá.

To, čo minister prezentuje ako dobrý zámer, je v skutočnosti pravý opak. Vysvetlil to pre RTVS predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa