Obchod Yeme má byť úzkou spoluprácou predajne potravín a slovenských mliekarní, chovných družstiev, fariem, obilných mlynov, pestovateľov, remeselných pivovarov a vinárstiev. „Žiadne mrazené rozpeky, žiadne práškové vajcia,“ zdôrazňuje pre TREND.sk Peter Varmuža, generálny riaditeľ nového obchodu a bývalý výkonný riaditeľ celej slovenskej siete Tesco.

Ako ďalej poukázal, pekári budú pracovať s vlastným kultivovaným kváskom a múkou z mlyna neďaleko Trenčína. „Mäso z malých slovenských fariem PD Poriadie a Farma Kuchyňa ide priamo k nám do obchodu, kde ho mäsiari vybúrajú tradičným spôsobom do mäsového pultu alebo z neho pripravia poctivé šunky, klobásy, párky a špekačky. Budeme napríklad prví, ktorí ponúknu v maloobchode pivo ERB z Banskej Štiavnice,“ dodáva.

Budúca predajňa rastie v bratislavskom Ružinove v areáli bývalej Ikey na mieste bývalého Freshmarketu. Domáci obchod s podtitulom Plnochutné potraviny avizoval otvorenie už pred Vianocami, neskôr v januári. Vzhľadom na odvážny koncept a náročnosť posunuli majitelia termín viackrát.

„Je to náš prvý obchod a kladieme na seba veľmi vysoké nároky, preto sme otvorenie odložili na neurčito,“ uviedol P. Varmuža ešte minulý týždeň s tým, že prvých zákazníkov by oficiálne rád videl začiatkom marca. Už tento pondelok obchod na internete prezradil dátum otvorenia, ktorým bude 3. marec, týždeň po stredajšom otvorení nového Freshmarketu, ktorý je o pár metrov ďalej.

Tatranky aj Kofola

Za vznikom koncepcie stoja bývalí zamestnanci väčších maloobchodných reťazcov. Ústrednú zakladateľskú štvoricu obchodu Yeme dopĺňajú Darina Ďuranová, ktorá mala v Tescu na starosti centrálny nákup potravín, Miroslav Ďurana, bývalý manažér centrálnej podpory obchodov Tesco, a Miloš Kuťka, bývalý manažér a oblastný riaditeľ hypermarketov Tesco.

„Pravda, väčšina z našich ľudí je z Tesca, ale nie všetci. Sú u nás kolegovia z Billy, Terna, Hypernovy, Lidlu, ale aj ľudia z iných oblastí, ktorí v maloobchode ešte nepracovali, najmä ľudia z výroby. Máme aj ´deti´, ako im s úsmevom hovoríme, pre ktorých je práca u nás vôbec prvou pracovnou skúsenosťou,“ hovorí pre TREND.sk P. Varmuža.

Časť ponuky predajne bude rovnaká ako v bežnom obchode, najmä čo sa týka tradičných a obľúbených značiek ako Tatranky či Kofola. „V tomto prípade máme zámer ponúkať ´to isté, za to isté´, čo vystihuje našu snahu ponúknuť ceny v súlade s normálnou úrovňou na trhu. Nie všetko je však o nízkej cene,“ poukazuje P. Varmuža.

Veľa produktov bude podľa jeho slov v porovnaní s produktmi z bežných slovenských supermarketov unikátnych, kvalitnejších a čerstvejších. „Tam naceňujeme podľa najlepšieho vedomia a svedomia tak, aby cena predstavovala pre zákazníka dobrú hodnotu za peniaze a zároveň nášmu dodávateľovi umožňovala udržať kvalitu a prežiť.“

Aj keď sa jediná predajňa nachádza v Ružinove, zakladatelia nevylučujú, že časom a v závislosti od úspešnosti prvej prevádzky, otvoria ďalšie obchody aj na iných miestach.

V susedstve Kaliňákových úradníkov

Obchod s potravinami Yeme sídli v areáli bývalej Ikey na Tomášikovej ulici, ktorú štát prerobil na klientské centrum. Úrady spadajúce pod ministerstvo vnútra vedené Robertom Kaliňákom zaberajú tri štvrtiny areálu, zvyšnú štvrtinu vlastní podľa katastra nehnuteľností spoločnosť SFI property. V dozornej rade sú dvaja ľudia z advokátskej kancelárie Metis Legal.

Jej spoločníci Marek Turčan, Daniel Fundárek aj Jaroslav Šusta boli v minulosti kolegami Roberta Kaliňáka v advokátskej kancelárii Majeriková, Kaliňák, Koštial, Turčan. Keď R. Kaliňák odišiel do politiky, jeho bývalí partneri získali viacero kontraktov od štátu. Zastupovali ho v kauzách Tipos či v spore, ktorý vznikol zo zrušenej privatizácie bratislavského letiska. M. Turčan bol jeho obchodným partnerom a podľa spravodajského portálu Pluska.sk je aj jeho sused. V čase výstavby klientského centra minister potvrdil TRENDU, že ním stále aj je, no s firmou SFI property nemá nič spoločné.

Minister týždenníku TREND tvrdil, že SFI k získaniu budovy nepomohol. „Myslím si, že by ma nepochválili,“ reagoval. Pre SFI boli totiž podľa neho tieto nehnuteľnosti drahšie. Štát podľa R. Kaliňáka zaplatil 640 eur za štvorcový meter budovy a 195 eur za štvorcový meter pozemku, SFI omnoho viac. Predseda predstavenstva SFI Property Peter Varmuža vtedy TRENDU napísal, že budova ich stála 900 eur a pozemok 220 eur za štvorcový meter.

Štát mal navyše podľa R. Kaliňáka za tieto peniaze dostať zrekonštruovanú budovu, kým SFI si za rekonštrukciu muselo ešte priplatiť. „Firmu riadime a vlastníme ja a moji spoločníci z bývalého vedenia Tesca. Po mojom návrate zo zahraničia sme sa rozhodli ísť do vlastného projektu,“ povedal vtedy P. Varmuža. Nehnuteľnosť podľa neho kupovali za trhovú cenu. 

Viac o téme v článku týdenníka TREND Čo spája Kaliňáka, Počiatka, právnikov a Fica