Pre uzavretie reštaurácií, posilňovní či wellnessových a fitnesových centier od 15. októbra tohto roka budú mať podnikatelia ďalšie straty. Žalovať štát o ich náhradu im už nepomôže. Vláda Igora Matoviča totiž preventívne schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a v nej sa okrem iného hovorí, že právo na náhradu škody a ušlého zisku pre nariadené opatrenia zo strany štátu je vylúčené. Novelu už podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ale rozhodla sa, že práve uvedené sporné ustanovenie napadne na Ústavnom súde.

„Toto ustanovenie podľa nášho názoru limituje možnosť domáhať sa náhrady škody podľa osobitného zákona o náhrade škody spôsobenej pri výkone verejnej moci na priamo,“ objasňuje Štěpán Štarha z advokátskej kancelárie Havel & Partners.

Jednou z možností, ako sa domáhať aspoň nejakej satisfakcie, je žiadosť o poskytnutie príspevku v rámci projektu „Prvá pomoc“, upozorňuje advokát. Nevylučuje však možnosť domáhať sa náhrady škody v prípade, ak by bolo niektoré z opatrení vydané napríklad v rozpore so zákonom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa