Korunu najhodnotnejšej spoločnosti sveta Apple prebrala saudskoarabská ropná spoločnosť Aramco. Vyššie ceny ropy vytlačili akcie najväčšieho svetového exportéra na rekordnú úroveň, zatiaľ čo na výrobcu iPhonov doľahol širší výpredaj technologických akcií.

Krajiny na celom svete teraz bojujú s nekontrolovateľnou infláciou a strachom z nedostatku energií v dôsledku vojenského konfliktu na Ukrajine. Podčiarkuje to chuť investorov staviť na ropu a zemný plyn.

Trhová kapitalizácia saudskoarabskej ropnej spoločnosti bola v stredu 11. mája 2,426 bilióna dolárov, čím prekonala 2,415 bilióna dolárov spoločnosti Apple, čo je viac o desať miliárd dolárov.

Bodujú aj ďalší

Od roku 2020 je to prvýkrát, čo Aramco opäť získalo prvé miesto v rebríčku najhodnotnejších spoločností. Momentálne sa obchoduje na takmer najvyšších úrovniach v histórii. No nielen saudskoarabská spoločnosť boduje. Až deväť z desiatich najlepších akcií indexu S&P 500 v tomto roku patrí ropným a plynárenským spoločnostiam. Energetika tento rok takmer zdvojnásobila svoj podiel na indexe, pričom na čele sú domáci producenti bridlíc a rafinérie, uvádza Bloomberg.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa