Rusko postihol exodus najväčších svetových spoločností. Reagovali tak na jeho inváziu na Ukrajinu. Ide o desiatky renomovaných výrobcov, ktorých produkty a služby sa stali populárnymi v posledných desaťročiach po rozpade Sovietskeho zväzu. Firmy sa rozhodli svoje aktivity na území Ruska úplne zastaviť, pozastaviť či obmedziť.

Týka sa to každého kúta ekonomiky. Od obrovského energetického bohatstva cez autá, financie, maloobchod, zábavu a rýchle občerstvenie po veľké technologické firmy. Kompletný prehľad pripravil web CNN.

Autá

Ford oznámil, že pozastavuje činnosť v Rusku. Americká automobilka má 50-percentný podiel v spoločnom podniku Ford Sollers, ktorý zamestnáva najmenej štyri tisícky pracovníkov a zdieľa ho s ruskou spoločnosťou Sollers.

Spoločnosť má závody v Petrohrade, Elabuge a Naberezhnye Chelny, ale uviedla, že ukončuje ruské operácie. Automobilka vyhlásila, že je „hlboko znepokojená situáciou na Ukrajine“ a poznamenala, že má „silný kontingent ukrajinských štátnych príslušníkov pracujúcich pre Ford po celom svete“.

General Motors uviedol, že „až do odvolania“ zastavuje všetky exporty do Ruska. Predáva tam asi tritisíc vozidiel ročne prostredníctvom 16 obchodných zastúpení.

Toyota oznámila, že prestane vyrábať autá v Rusku a dovážať ich do krajiny, a to „až do odvolania z dôvodu prerušenia dodávateľského reťazca“.

Volkswagen zastavuje výrobu vozidiel v Rusku a pozastavil export na ruský trh. Rozhodnutie sa vzťahuje na ruské výrobné závody v Kaluge a Nižnom Novgorode.

Nissan zadržal export vozidiel do Ruska a predpokladá, že v závode v Petrohrade sa čoskoro zastaví výroba.

Letectvo

Boeing oznámil, že pozastaví podporu ruským aerolíniám. Hovorca spoločnosti potvrdil, že ide o dodávky súčiastok, údržbu a technickú podporu pre ruské letecké spoločnosti. Tiež pozastavil hlavné operácie v Moskve a dočasne zavrel kanceláriu v Kyjeve.

Airbus nasledoval Boeing s podobným krokom. Vo vyhlásení spoločnosť uviedla, že „pozastavila podporné služby ruským aerolíniám aj dodávky náhradných dielov do krajiny“.

amazon
Neprehliadnite

Amazon je stále lídrom v cloudovej infraštruktúre, ale Microsoft a Google mu dýchajú na krk

Big Tech

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Airbnb Brian Chesky vo svojom tweete uviedol, že jeho spoločnosť pozastavuje všetky operácie v Rusku aj Bielorusku.

Cloudová divízia Amazonu, Amazon Web Services, oznámila, že zastaví nové registrácie tejto služby v Rusku a Bielorusku. Spoločnosť už mala „dlhodobú politiku neobchodovania s ruskou vládou“. Stiahla dátové centrá, infraštruktúru a kancelárie z Ruska, uviedla vo svojom blogovom príspevku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa