Apple podľa predbežného vyšetrovania Európskej komisie (EK) porušil pravidlá Európskej únie týkajúce sa hospodárskej súťaže. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.

Môžu skončiť s pokutou

Americký koncern podľa EK obmedzil prístup k svojej technológii bezkontaktných platieb pre mobilné zariadenie, čím narušil konkurenciu v oblasti mobilných peňaženiek a zvýhodnil svoje vlastné riešenie Apple Pay.

To by mohlo skončiť udelením vysokej pokuty a nariadením, aby Apple otvoril svoj systém mobilných platieb pre konkurentov.

EK uviedla, že zaslala Apple svoje obvinenia vo forme takzvaného oznámenia o námietkach (statement of objections), v ktorom opisuje, ako koncern zneužíval svoje dominantné postavenie na trhu.

Mali obmedzovať hospodársku súťaž

„Máme náznaky, že Apple obmedzoval prístup tretích strán ku kľúčovej technológii potrebnej na vývoj konkurenčných riešení mobilnej peňaženky pre zariadenia Apple," uviedla komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Podľa predbežného skúmania EK dospela k záveru, že Apple zrejme obmedzoval hospodársku súťaž, z čoho profitovala jeho služba Apple Pay.

Ďalšie dôležité správy

KK20 New York - Na snímke nové iPhony 13 od americkej spoločnosti Apple, zľava iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 pro a iPhone 13 Pro Max sú vystavené počas prvého dňa predaja 24. septembra 2021 v New Yorku. FOTO TASR/AP
The line-up of the Apple iPhone 13 is displayed on their first day of sale, in New York, Friday, Sept. 24, 2021. They are, from left: iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, and iPhone 13 Pro Max. (AP Photo/Richard Drew)
Neprehliadnite

Spoločnosť Apple začala vyrábať iPhone 13 v Indii, chce sa menej spoliehať na Čínu