Rusko ťaží denne 10 miliónov barelov ropy a bez ohľadu na politiku to treba rešpektovať. Vyhlásil to minister energetiky Spojených arabských emirátov (SAE) Suhail al-Mazruí na Svetovom energetickom fóre v Dubaji.

Ruska sa rovnako tak zastala Saudská Arábia, ďalší štát Stredného východu s bohatými náleziskami ropy. Podľa nich je potrebné oddeľovať politiku od snahy o stabilizáciu cien ropy. „Rusko bude vždy členom skupiny (OPEC+) a my ho musíme rešpektovať,“ povedal minister S. al-Mazruí podľa webu CNBC. „Keď bude niekto hovoriť k OPEC+, bude hovoriť aj k Rusku.“

Bez Ruska to nepôjde

Vyhlásil zároveň, že je v silách skupiny OPEC+, aby zvýšila produkciu ropy a znížila tým ceny, ktoré krátko po začiatku invázie Ruska na Ukrajine vystúpili na rekordné hodnoty. Prekonali hranicu sto dolárov za barel.

Bez Ruska to ale nepôjde. „Kto dnes môže nahradiť Rusko? Neviem si predstaviť krajinu, ktorá dokáže za rok, dva, tri, štyri alebo dokonca desať rokov nahradiť desať miliónov barelov ropy. Je to nereálne,“ tvrdí minister.

Politiku nebudú brať do úvahy

Ministra energetiky SAE podporil aj jeho náprotivok zo Saudskej Arábie, princ Sultán bin Salmán bin Abd al-Azíz al-Saud. Podľa neho je už samotná existencia skupiny OPEC+ založená na oddelení snáh o stabilizáciu cien ropy a geopolitických faktorov. Skupina tak vo svojom rozhodovaní vôbec nebude brať „politiku“ do úvahy.

„V OPEC pôsobím už 35 rokov a viem, ako sa nám vždy podarilo oddeliť naše rozdielne politické názory od toho, čo je pre spoločné dobro nás všetkých,“ povedal webu CNBC saudskoarabský minister. „Keď vojdeme do zasadacej miestnosti, necháme svoje politické názory za dverami.“

Ďalšie dôležité správy

Saudskoarabský korunný princ MUHAMMAD BIN SALMÁN a francúzsky prezident EMMANUEL MACRON sa zdravia počas stretnutia v meste Džidda.
Neprehliadnite

Putinovi kráľovskí spojenci dali hlavy dokopy. Za agresiu na Ukrajine ho neodsúdili