Spojené štáty a Veľká Británia zvyšujú tlak na Saudskú Arábiu, aby pumpovala viac ropy a pripojila sa k úsiliu o izoláciu Ruska, zatiaľ čo Rijád nepreukázal pripravenosť reagovať. Oživil tiež hrozbu výmeny dolára pri predaji ropy do Číny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Britský premiér Boris Johnson priletel k najväčšiemu svetovému exportérovi ropy v stredu (16. marca). Bolo to deň po tom, ako pricestoval americký bezpečnostný poradca Brett McGurk s americkou delegáciou.

Saudská Arábia a jej sused Spojené arabské emiráty, ktoré patria malej hŕstke producentov s voľnou kapacitou ropy, čelia teraz požiadavkám Západu na dodávku väčšieho množstva ropy a tiež zmiernenie stúpajúcich cien. Obe krajiny sa však držia dodávateľského paktu OPEC+ s Ruskom a ďalšími.

Princ zožal kritiku

Korunný princ Mohammed bin Salmán, de facto vládca kráľovstva, zožak ostrú kritiku Západu za vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího v roku 2018, dodržiavanie ľudských práv v Rijáde a vojnu v Jemene. Americký prezident Joe Biden sa doteraz odmietol priamo zaoberať princom, ktorý je všeobecne známy ako MbS.

Vzhľadom na to, že americko-saudské vzťahy sú na nízkej úrovni, MbS zareagoval posilnením väzieb s Ruskom a Čínou, aj keď má kráľovstvo stále úzke bezpečnostné väzby s Washingtonom.

B. McGurk a ďalší americkí predstavitelia sa v utorok stretli s vysokými predstaviteľmi Saudskej Arábie a vyzvali ich, aby čerpali viac ropy a našli politické riešenie na ukončenie vojny v Jemene, kde sily vedené Saudskou Arábiou bojujú s Iránom podporovanou skupinou Houthi, uviedli dva od seba nezávislé zdroje.

Mýlili by ste sa

„Mýlili by ste sa, keby ste si mysleli, že Washington sa týchto dvoch vecí vzdá,“ povedal agentúre Reuters jeden z dvoch zdrojov, ktorý je s diskusiami oboznámený.

Vysoký predstaviteľ americkej administratívy uviedol, že B. McGurk bol na Blízkom východe a „diskutoval o širokom spektre problémov vrátane Jemenu“, ale odmietol to konkretizovať.

Kľúčoví medzinárodní partneri

Britský premiér medzitým označil Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty za „kľúčových medzinárodných partnerov“ v snahe odstaviť svet od ruských uhľovodíkov a vyvinúť tlak na ruského prezidenta Vladimíra Putina po invázii Moskvy na Ukrajinu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa