Mnohí obchodníci s diamantmi odmietajú s Rusmi obchodovať kvôli invázii na Ukrajinu. Západné sankcie postihli aj ruskú pološtátnu skupinu Alrosa, zaoberajúcu sa ťažbou a spracovaním diamantov. Avšak to, čo na oficiálnych kanáloch skončilo, pokračuje potichu ďalej v utajení. Ide pritom o biznis v hodnote stoviek miliónov dolárov, ktorý každý mesiac narúša legálny svetový obchod s drahokamami.

Bloomberg informoval, že existuje niekoľko indických a belgických kupujúcich, ktorí berú od Rusov veľké objemy luxusného tovaru za lukratívnych podmienok. Môžu si vyberať diamanty, ktoré aktuálne potrebujú. Keď raz tento druh tovaru vstúpi do dodávateľského reťazca, je takmer nemožné sledovať jeho pohyb.

Diamanty sa predávajú v balíkoch rôznych veľkostí a kvalít – existuje asi 15-tisíc kategórií. Možno ich opakovane obrusovať, kým skončia ako zásnubný prsteň alebo prívesok. Hlavní hráči ako Tiffany a Signet Jewellers však tvrdia, že nechcú ruské diamanty, ktoré sa vyťažili od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa