Ruský prezident Vladimir Putin čelí nielen ukrajinskej protiofenzíve v Charkovskej oblasti, odkiaľ sa urýchlene sťahujú ruské jednotky, ale aj kritike od svojich najväčších podporovateľov, píše The New York Times (NYT). Proruské kanály na Telegrame v posledných dňoch opakovane kritizujú Kremeľ, ktorý podľa nich namiesto pomoci na fronte organizuje pompézne oslavy v Moskve alebo jednoducho neinformuje o svojich zlyhaniach na bojisku.

Kritika zaznela od konzervatívneho krídla

Rozčúlenie proruských blogerov ukázalo, že aj keď Putin úspešne „vyhladil" takmer celú liberálnu a prodemokratickú opozíciu na domácej scéne, stále mu hrozí kritika od konzervatívneho krídla, píše NYT. Ukrajina v uplynulých dňoch začala protiofenzívu na severovýchode krajiny v Charkovskej oblasti, kde podľa pozorovateľov postupuje míľovými krokmi. V sobotu Kyjev oznámil vstup do Kupjansku a bojuje sa aj o Izjum. Obe mestá sú pre Rusko strategicky významné a prechádza cez ne zásobovacia línia pre front na Donbase.

„Väčšina z (proruských blogerov) je v šoku a nemysleli si, že by k tomu mohlo dôjsť," uviedol Dmitrij Kuznec zo serveru Meduza. „Myslím si, že je väčšina naozaj nahnevaná," dodal.

Rusko neinformuje o zlyhaní svojich jednotiek

Proruskí blogeri na Telegrame, ktorý na rozdiel od Facebooku či Instagramu funguje v Rusku bez obmedzení, podporujú oficiálny postoj Kremľa, podľa ktorého ruskí vojaci na Ukrajine bojujú proti „nacistom". Niektorí blogeri - často pôsobiaci na bojisku s ruskými vojakmi - však poskytujú podrobnejšie a podľa analytikov aj presnejšie informácie o situácii na fronte ako ruské úrady. Ruské ministerstvo obrany podľa proruských kanálov Ukrajincov podceňuje a neinformuje o zlyhaní svojich jednotiek.

Ak bude ruská armáda zľahčovať svoje neúspechy, Rusi „prestanú veriť ministerstvu obrany, a čoskoro aj celej vláde," povedal svojim 2,3 milióna sledujúcich jeden z blogerov Jurij Podoljaka.

Oficiálne ruské médiá zavádzajú

Obzvlášť hlasnú kritiku na sieťach si vyžiadalo Putinovo sobotňajšie otvorenie nového ruského kola v Moskve. Spravodajstvo štátnych ruských médií bolo v ostrom kontraste s informáciami na Telegrame, kde sa na ukrajinských aj proruských kanáloch objavovali správy o rýchlom postupe Kyjeva v Charkovskej oblasti a odchode ruských jednotiek z okupovaného územia.

„Pre ľudí je dôležité, aby si dokázali oddýchnuť s rodinou a priateľmi," hovoril medzitým Putin v Moskve k otvoreniu 140 metrov veľkej, „jedinečnej" atrakcie.

„Usporiadali sviatok za miliardy," napísal v sobotu jeden proruský blogger v širokozdieľanom príspevku. „Armáda nemá žiadne termokamery, žiadne nepriestrelné vesty, žiadne prieskumné vybavenie, žiadne lekárničky," rozčuľoval sa blogger a podotkol, že súčasná situácia na fronte je pre ruské sily zlyhaním.

Kvôli neschopnosti ruského ministerstva obrany priznať zlyhanie „sa rúti ruský informačný priestor," napísal v dnešnej správe americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Oficiálne médiá ponúkajú Rusom širokú škálu zmätených vysvetlení situácie na fronte, napríklad že ruské sily bojujú proti celému „kolektívnemu Západu", alebo zľahčujú význam Ukrajinou narušených zásobovacích línií.

ISW sa tiež zmieňuje o odpore proruských blogerov a ruských nacionalistov vo svetle súčasného vojenského úspechu Ukrajiny. Mlčanie ruského ministerstva obrany je „zradou vojakov, ktorí bojovali a stále bojujú" na Ukrajine, napísal jeden z nich.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Kyjev - Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie po  summite tzv. krymskej platformy 23. augusta 2022 v Kyjeve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok v príhovore na summite tzv. krymskej platformy prisľúbil, že prinesie
Neprehliadnite

Zelenskyj: Rusko robí správnu vec, keď sa rozhodlo zutekať pred ukrajinskou protiofenzívou