Viac ako 2 000 ľudí sa zišlo na pondelkovej demonštrácii v nemeckom meste Magdeburg, ktorú zvolala krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) s cieľom protestovať proti narastajúcim cenám a životným nákladom. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na údaje polície. Podľa samotných organizátorov prišlo na zhromaždenie a následný pochod mestom až 6 000 ľudí.

Účastníci protestu s názvom ,,Zastavme explóziu cien", ktorý zorganizovala sasko-anhaltská pobočka AfD, kritizovali podľa nich nedostatočné opatrenia nemeckej spolkovej vlády namierené na zníženie zaťaženia občanov v súvislosti so stúpajúcimi nákladmi. Ohradili sa tiež proti zahraničnej a environmentálnej politike Berlína.

Obavy zo zvyšovania cien energií

Protestujúci okrem iného vyzývali na ukončenie sankcií uvalených na Rusko v spojitosti s vojenskou ofenzívou na Ukrajine.

Reportéri na mieste uviedli, že na demonštrácii sa nezúčastnili len prívrženci AfD, ale ľudia všetkých spoločenských vrstiev a vekových skupín vrátane dôchodcov, píše na svojom webe stanica Mitteldeutscher Rundfunk. Ako povedali novinárom, trápia ich najmä obavy zo zvyšovania cien energií.

Oliver Kirchner, predseda frakcie AfD v krajinskom sneme v Sasku-Anhaltsku, poznamenal, že otázka pomoci domácnostiam čo sa týka navyšovania cien bude predmetom tohtotýždňového zasadnutia tamojšieho parlamentu.

Horúca jeseň proti sociálnemu chladu

DPA podotýka, že nemecký kancelár Olaf Scholz a minister hospodárstva Robert Habeck vyjadrili znepokojenie z možných nepokojov vzhľadom na nárast cien, a to najmä cien energií.

Tisíce ľudí demonštrovali v pondelok večer aj v saskom meste Lipsko proti energetickej a sociálnej politike nemeckej vlády. Strana Ľavica ohlásila protest s heslom ,,Horúca jeseň proti sociálnemu chladu". Ľavicové i pravicové zoskupenia vrátane pravicovo-extrémistickej strany Slobodné Sasko (Freie Sachsen) mobilizovali ľudí na účasť na ďalších šiestich zhromaždeniach.

Podľa denníka Die Welt došlo medzi prívržencami ľavicového a pravicového tábora k bitkám a nálada bola čiastočne agresívna. Protestujúci kričali na policajtov, že sú ,,zradcovia ľudu". Hovorca polície uviedol, že niektorí protestujúci boli pripravení použiť násilie a vyvolávali konfrontácie. Výrazne obmedzená bola pre protest doprava v centra mesta.

Ďalšie dôležité správy

KK108 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz prichádza na stretnutie s novinármi 3. apríla 2022 v Berlíne. Nemecký kancelár Olaf Scholz avizoval v nedeľu prijatie nových sankcií voči Rusku. Ide o reakciu na
Neprehliadnite

Kedysi ich spájala, dnes ich rozdeľuje. Energia nadobro pošramotila vzťahy Nemecka s Ruskom