Zatiaľ čo minulý rok ešte ruský dodávateľ plynu Gazprom neustále tvrdil, že si plní svoje zmluvné záväzky, od začiatku invázie na Ukrajinu si ich plniť prestal. Dôvody boli rôzne, či už išlo o platby v rubľoch, údržba či pokazené turbíny. Konečný cieľ sa však podarilo splniť, plyn cez Nord Stream 1 už neprúdi. Ponaučenie z toho si môže zobrať aj Slovensko.

Flaring - spaľovanie prebytočného plynu
Neprehliadnite

Fíni vidia na obzore obrovské plamene, Rusi pália plyn pre Nemcov

Kto sledoval tento príbeh od začiatku, nemohlo ho záverečné dejstvo tejto hry prekvapiť. V čase hádok o platby v rubľoch, ktoré pritom zmluva s Gazpromom neobsahuje, prišlo k prvému obmedzeniu toku v plynovode. Dôvodom nemohla byť platba v rubľoch, pretože by to bolo nelegálne. A tak nastal problém s turbínou. Začiatkom júna klesol tok až o 60 percent.

Nevyspytateľné turbíny

Zvyšných 40 percent plynu stále prúdilo. Potom prišlo k plánovanej údržbe, ktorá sa na plynovode bežne robí a ktorá bola aj dopredu ohlásená. Po desiatich dňoch bola prevádzka obnovená, dokonca na pôvodnú úroveň. To bolo prekvapením, očakávania totiž hovorili o zastavení prevádzky plynovodu.

Radosť netrvala dlho. Rusko z dôvodu údajne chýbajúcich súčiastok, ktoré nemôže získať kvôli sankciám, tok plynu od konca júla znížilo na 20 percent kapacity plynovodu.

Ceny plynu rástli, Európa pracovala na budovaní alternatívnych dodávok, plnení zásobníkov a znížení spotreby. Čoraz viac sa hovorilo o zastropovaní cien plynu, ktoré boli už pred niekoľkými mesiacmi rekordné a odvtedy stúpli ešte viac. Brusel sa ohradil voči tomu, aby Moskva využívala plyn ako energetickú zbraň.

Gazprom teda ohlásil ďalšiu údržbu plynovodu, tento raz na tri dni na prelome augusta a septembra. Údržba dopadla dobre a plynovod mal byť opäť spustený, ale EÚ ukázala, že to so zastropovaním cien energií myslí vážne. Gazprom teda zmenil názor a pripravený plynovod nespustil. Ako na potvoru sa totiž pokazila aj posledná turbína.

Moskva hrá aj s ďalšími krajinami

Plynovod Nord Stream 1 nie je jediný, ktorý prepravuje čoraz menej plynu. Plynovod Yamal stojí úplne. Cez kľúčovú ukrajinskú trasu Bratstvo, ktorá je najväčším ruským plynovodom, prúdi tiež čoraz menej plynu. Problémom nie sú turbíny, príbeh je to však veľmi podobný.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa