Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval občanov svojej krajiny, aby výrazne znížili spotrebu energie a vyhli sa tak riziku prídelov a škrtov počas tejto zimy, informuje o tom spravodajská televízia Sky News.

Uviedol, že plány na prídel energie sa pripravujú „pre prípad", že by boli potrebné, a že „k obmedzeniudodávok dôjde len v krajnom prípade".

„Najlepšou energiou je tá, ktorú nespotrebujeme," povedal francúzsky líder na tlačovej konferencii, na ktorej vyzval francúzske podniky a domácnosti, aby šetrili energiou, a to aj vypínaním kúrenia či klimatizácie.

Francúzsko a Nemecko sa dohodli, že si budú navzájom pomáhať pri riešení energetickej krízy spôsobenej vojnou, uviedol Macron.

Francúzsko bude pripravené poskytnúť Nemecku plyn, zatiaľ čo Nemecko súhlasilo, že v prípade potreby pošle do Francúzska elektrinu, povedal prezident po telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

„Nemecko potrebuje náš plyn a my potrebujeme energiu zo zvyšku Európy, najmä z Nemecka," vysvetlil Macron.

Ďalšie dôležité správy

KK38 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz hovorí počas tlačovej konferencie 22. júla 2022 v Berlíne. Nemecká vláda, spoločnosť Uniper, ktorá je najväčším nemeckým dovozcom ruského plynu, jej materský fínsky koncern Fortum a fínska vláda sa dohodli na princípoch záchrany firmy. Prudký nárast cien a obmedzenie dodávok z Ruska totiž spôsobili, že Uniper sa dostal na pokraj bankrotu. FOTO TASR/AP
German Chancellor Olaf Scholz speaks during a press conference in Berlin, Friday, July 22, 2022. The Ge
Neprehliadnite

Najväčšia európska ekonomika by predsa len mala zvážiť prídel plynu, uviedol nemecký dovozca