Rusko sa navonok snaží prezentovať, že západné sankcie uvalené kvôli vojenskému zásahu na Ukrajine domácej ekonomike neškodia. Robí všetko preto, aby sa bežní Rusi o problémoch nedozvedeli. Avšak, na svetlo sveta teraz vyplával dokument, ktorý uvádza, že krajina Vladimira Putina môže čeliť dlhšej a hlbšej recesii, keďže sa rozširuje vplyv amerických a európskych sankcií.

To znevýhodňuje sektory, na ktorých už roky stojí ruská ekonomika. O internej správe, pripravenej pre vládu, informovala agentúra Bloomberg. Bola vypracovaná na stretnutie najvyšších predstaviteľov za zatvorenými dverami 30. augusta. Ľudia oboznámení s rokovaniami potvrdili jej pravosť.

Dokument je výsledkom niekoľkomesačnej práce úradníkov a expertov, ktorí sa snažia posúdiť skutočný vplyv ruskej ekonomickej izolácie v dôsledku invázie prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. Vykresľuje oveľa hrozivejší obraz, než úradníci zvyčajne vytvárajú vo svojich pozitívnych verejných vyhláseniach.

Tri rôzne scenáre

Dva z troch scenárov v správe ukazujú, že v budúcom roku sa negatívny trend zintenzívni, pričom ekonomika sa vráti na predvojnovú úroveň až na konci dekády alebo neskôr. „Inerciálny“ scenár predpokladá, že ekonomika v budúcom roku dosiahne dno 8,3 percenta pod úrovňou z roku 2021, zatiaľ čo „stresový“ scenár uvádza pre rok 2024 minimum 11,9 percenta pod úroveň z minulého roka.

Ostrý odklon Európy od ruskej ropy a plynu môže tiež zasiahnuť schopnosť Kremľa zásobovať svoj vlastný trh, uvádza sa v správe. Okrem samotných obmedzení, ktoré pokrývajú asi štvrtinu dovozu a vývozu, správa podrobne opisuje, ako Rusko teraz čelí „blokáde“, ktorá „zasiahla prakticky všetky formy dopravy“.

Správa ďalej odhaduje, že do roku 2025 môže krajinu opustiť až 200-tisíc IT špecialistov, čo je prvá oficiálna prognóza rozširujúceho sa úniku mozgov.

Treba prijať opatrenia

Dokument vyzýva na prijatie množstva opatrení na podporu ekonomiky a snahy o ďalšie zmiernenie vplyvu obmedzení, aby sa ekonomika zotavila aspoň v roku 2024 a potom stabilne rástla.

Vládna tlačová služba postúpila otázky Bloombergu na margo uniknutej správy ministerstvu hospodárstva, no to na žiadosť o vyjadrenie okamžite nereagovalo.

Úplné zastavenie dodávok plynu do Európy, hlavného ruského exportného trhu, by podľa správy mohlo stáť až 400 miliárd rubľov (6,6 miliardy eur) ročne. Stratený predaj nebude možné úplne kompenzovať novými exportnými trhmi ani v strednodobom horizonte.

Plány Európy zastaviť dovoz ruských ropných produktov by mohli znamenať prudké zníženie produkcie, čím by domáci trh mal tiež nedostatok paliva. Ešte v minulom roku smerovalo na znepriatelený kontinent približne 55 percent exportu.

Neexistujú alternatívy

Výrobcovia kovov strácajú v dôsledku obmedzení 5,7 miliardy ročne, uvádza sa v správe. „Jednoducho neexistujú alternatívni dodávatelia pre niektoré kritické formy dovozu,“ uvádza sa v správe. Dokonca aj vo farmárskom sektore, kde Kremeľ propagoval svoje snahy o nahradenie zahraničných dodávok, by závislosť od kľúčových vstupov mohla prinútiť Rusov znížiť spotrebu potravín, keďže zásoby sa zmenšujú.

Obmedzenia prístupu k západným technológiám môžu Rusko posunúť o generáciu alebo dve za súčasnými štandardmi. Rusi sú totiž nútení spoliehať sa na menej pokročilé alternatívy z Číny a juhovýchodnej Ázie.

Správa varuje, že sankcie tiež prinútia vládu, aby prehodnotila celý rad rozvojových cieľov, ktoré si V. Putin stanovil pred vojnou, vrátane tých, ktoré majú podporiť rast populácie a priemernú dĺžku života.

Ako jednotlivé ruské sektory trpia pod ťarchou sankcií

Poľnohospodárstvo: Až 99 percent produkcie hydiny a 30 percent produkcie holštajnského dobytka na mlieko závisí od dovozu. Semená základných potravín, ako je cukrová repa a zemiaky, sa tiež väčšinou dovážajú z cudziny, rovnako ako krmivo pre ryby a aminokyseliny

Letectvo: 95 percent objemu cestujúcich sa prepravuje lietadlami zahraničnej výroby a nedostatočný prístup k dovážaným náhradným dielom by mohol viesť k tomu, že letecká flotila sa zásadne zmenší

Strojárstvo: Iba 30 percent obrábacích strojov je vyrobených v Rusku a miestny priemysel nemá kapacitu pokryť rastúci dopyt

Farmaceutické výrobky: Približne 80 percent domácej výroby sa spolieha na dovážané suroviny

Doprava: Obmedzenia EÚ strojnásobili náklady na cestné zásielky

Ďalšie dôležité správy

JB 23 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin počúva svojho iránskeho náprotivka Ebráhíma Raísího počas ich stretnutia v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Iranian President Ebrahim Raisi during their talks at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Mýty predbiehajú fakty. Kde je pravda? Škodia sankcie viac Rusku alebo západným krajinám