Arce Investments sa po niekoľko mesačnej právnej bitke podarilo dosiahnuť, že sa bude oddlžovať v susednom Česku a nie na Slovenku. Materská firma Arcy Capital presvedčila odvolací vrchný súd v Prahe, že jej hlavné podnikanie je v Česku a má tam aj 80 percent veriteľov.

To v minulosti spochybňovali jej veritelia najmä na Slovensku s argumentom, že sídlo mala dlhodobo v Bratislave. Báli sa, že v Česku je mäkšia legislatíva v prípade reštrukturalizácie dlhov. Tam nemusia dostať ani polovicu svojich pohľadávok späť, na rozdiel od Slovenska.

Mestský súd v Prahe teraz rozhodne iba o tom, či bude v Českej republike hlavné alebo vedľajšie insolvenčné konanie.

Rastislav Velič, šéf Arcy tvrdí, že teraz sa môže začať formálny proces reorganizácie celej firmy. „Vrchný súd odmietol veľa nezmyselných a šikanóznych návrhov a argumentov, ktoré boli proti našej spoločnosti podané,“ dodáva.

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Arca Capital je insolventná, ale nie predlžená, píše sa v jej posudku na oddlženie

Insolvencia má výhody

Zdroje TRENDu z prostredia veriteľov zatiaľ komentujú tento vývoj tak, že súdna bitka sa ešte neskončila. Chcú české súdy ešte presviedčať, že takzvané centrum hlavných podnikateľských záujmov (COMI) Arcy je predsa len na Slovenku.

Ako výhodu odsúhlasenia insolvenčného konania vidia v tom, že sa aspoň obmedzia určité úkony dlžníka s nakladaním s jeho majetkom. Veritelia dlhodobo podozrievajú Arcu, že presúva časť majetku na spriaznených veriteľov a do daňových rajov. Spoločnosť to zase stále popiera.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa