Boj medzi bývalými spoločníkmi v Arce Capital pokračuje aj na pôde USA.  Súčasné vedenie Arcy Capital na čele s Rastislavom Veličom obviňuje Pavla Krúpu, že si voči nej uplatňuje fiktívne pohľadávky

Bývalý spolumajiteľ Arca Investments Pavol Krúpa kontruje tým, že v pondelok podal na Ministerstvo zahraničných vecí USA, Veľvyslanectvo USA v Bratislave, ako aj na Ministerstvo spravodlivosti SR podnet na prešetrenie, či by Peter Horváth, Rastislav Velič a Henrich Kišš, ako spolupracovníci Mariana Kočnera z kauzy Technopol, nemali byť pridaní na Magnitského sankčný zoznam, čo by znamenalo zablokovanie majetku v ich firmách.

Ministerstvo financií USA na tento zoznam už v decembri 2019 pridalo Mariana Kočnera a šesť jeho firiem, čím zablokovali ich majetok. 

Kauza Technopol

P. Krúpa tvrdí, že firma Technopol servis s pomocou M. Kočnera vyviedla majetok v hodnote 20 miliónov eur na firmu Reality Fond, kde je spoločníkom a konateľom Peter Horváth, obvinený v kauze Technopol.

Podľa P. Krúpu  M.Kočner vo svojej výpovedi tvrdí, že päť miliónov eur vybavil ako úver z banky a 15 miliónov eur zaplatil P. Horváth nie prevodom, ale formou zmenky. „To znamená, že sa tým zaviazal, že za budovu zaplatí neskôr v budúcnosti.

Za spomínaných 15 miliónov eur ručila spoločnosť Arca Capital Slovakia, kde figurujú Rastislav Velič a Henrich Kišš. Zmluvu medzi Arcou a Reality Fondom podpísali R. Velič a H. Kišš v roku 2016 bez jeho vedomia.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

Spor medzi Krúpom a Bakalom dostal americkú príchuť

Zaujímavé sú podľa finančníka tiež prepojenia medzi P. Horváthom a R. Veličom. Tvrdí, že P.Horváth pôsobil vo viacerých firmách ako napríklad Šancová UP, Šancová DOWN, ktoré mali zastrešovať projekt Arcy na Šancovej ulici. Takisto mal  figurovať vo firme ACS2, ktorá zastrešuje projekt Arcy v Dúbravke. Po medializovaných informáciách možného prepojenia Arcy s M. Kočnerom a Technopolom, bol P. Horváth  z firiem odstránený a pracuje pre Arcu už len ako externý manažér. 

Arca
Neprehliadnite

Po Arce Capital už nespláca dlhy ani Pavol Krúpa. Jeho firma vraj nie je jeho

„Vyzývam preto príslušne orgány nech preveria vzťahy R. Veliča, H. Kišša a P. Horvátha s M. Kočnerom, ktorý je na Magnitského sankčnom zozname,“ uvádza Krúpa vo vyjadrení pre médiá. Takisto vyzýva všetky financujúce banky skupiny Arca, aby zvážili svoju expozíciu voči skupine pre prípadné sankcie zo strany USA.

Dlhy a kauza Bakala

Ďalší Krúpov výpad na R.Veliča sa deje v čase vlastných finančníkových problémov. Ako písal TREND P.Krúpa začína mať v Česku problém s nesplácaním dlhov. O svoje peniaze  sa hlásia investori, ktorí vložili  do dlhopisov firiem ovládaných Krúpovou investičnou skupinou KGI − Global Investments, uviedli české Hospodářske noviny. Podľa advokáta, ktorý zastupuje veriteľov, je ich niekoľko desiatok.

Okrem toho čelí P. Krúpa v USA aj sporu s českým miliardárom Zdeňkom Bakalom.  Podľa amerických dokumentov P. Krúpa viedol voči Z. Bakalovi  očierňujúcú kampaň, upozornil na to český portál HlídacíPes.org.  Bakalovi chodili pred dom v prímorskom letovisku Hilton Head v americkom štáte Južná Karolína protestovať najatí komparzisti ako demonštranti vystupujúci na obranu českých baníkov zo spoločnosti OKD. O tú firmu sa s ním sporil práve P. Krúpa. Z. Bakala požaduje od P. Krúpu odškodné prevyšujúce 76 miliónov dolárov.