Súboj finančnej skupiny Arca Capital s veriteľmi pokračuje. Na súdoch sa sporia o výšku pohľadávok, ale aj o to či majú veritelia právo zablokovať finančníkom časť majetku.

Najnovšie Krajský súd v Bratislave zriadil záložné právo na pozemky Arcy Capital Slovakia (ACS) v Dúbravke. Ako primárny záložca síce figuruje Privatbanka, ale v druhom rade je to právnická kancelária Fardous Partners.

Tá zastupuje viac ako tisícku drobných dlhopisových veriteľov Arcy Capital Slovakia, ktorí sa už od jesene snažia zabezpečiť si svoje pohľadávky vo výške 14 miliónov eur voči tejto dcére Arca Investments.

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Arce Capital Slovakia hrozí konkurz. Bratislavský súd jej odmietol návrh na oddlženie

Zabezpečené pozemky 

Založený pozemok v Dúbravke, ktorý je v blízkosti domu kultúry, má podľa katastra nehnuteľnosti veľkosť viac než päť tisíc štvorcových metrov. Podľa znaleckého posudku, ktorý má TREND k dispozícii, by tieto pozemky mohli mať hodnotu viac ako 1,5 milióna eur.

Drobní veritelia s pohľadávkou viac ako 14 miliónov eur si okrem pozemkov v Dúbravke zabezpečili aj podiely na ďalších firmách Arcy Capital Slovakia, ako napríklad potraviny Delia či energetickú firmu Twinlogy, ktoré nie sú zadlžené či v strate.

„Arca Capital Slovakia sa pred splatnosťami pohľadávok z emisií stala spoločnosťou s takmer nelikvidnými aktívami, preto sme našim návrhom docielili zabezpečenie zostávajúceho majetku na Slovensku s kladnou účtovnou hodnotou zriadením záložných práv,“ hovorí Fadi Fardous, právnik Fardous Partners. Podľa neho sa takto jeho kancelária snaží zabezpečiť pre klientov čo najvyššie uspokojenie.

Arca však tvrdí, že veritelia svoje záložné právo nebudú môcť realizovať a pozemky predať, lebo firma je už v procese oddlženia. „Výkon záložného práva je počas reštrukturalizácie vylúčený,“ vysvetľuje Ondřej Pechar, hovorca Arca Capital.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa