Banky na Slovensku môžu mať to najťažšie obdobie ešte len pred sebou. Odklad splátok kúpil čas nielen bankám, ale aj firmám a domácnostiam. Negatívne dôsledky pandémie sa však môžu vo finančnom sektore naplno prejaviť v roku 2021. Dobrou správou je, že banky majú predpoklady na to, aby krízu zvládli. Napriek tomu, ak sa naplní horší scenár, ktorý namodelovala Národná banka Slovenska (NBS), bankový sektor ako celok môže čakať rok, v ktorom nevytvorí v podstate žiaden zisk. Aj o tom sa TREND rozprával s členom Bankovej rady NBS a výkonným riaditeľom úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimírom Dvořáčkom.

V akom stave je bankový sektor?

Je stabilný, má dostatok likvidity aj kapitálu. Obavy, že by banky nemohli poskytovať služby tak, ako je to obvyklé mimo krízových období, dnes nemáme. Panuje však veľká neistota, preto všetko, čo si povieme, v podstate platí len pre okamih, keď o tom hovoríme. Vždy zdôrazňujem, že sa to môže zmeniť.

Banky však zarábajú výrazne menej.

Zisky bánk sú slabšie, ale to nie je problém, ktorý by sa prejavil okamžite, skôr smerom do budúcnosti. Banky sú však schopné financovať ekonomiku, prípadne pokrývať aj straty, v tejto oblasti majú dostatočný kapitálový vankúš, ktorý sme vyrátali až na tri miliardy eur. V tomto prípade trochu záleží na tom, čo do tejto sumy zarátame.

Hovoríte o troch miliardách eur. Na čo ich banky môžu použiť?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa