Množstvo vozidiel je na cestách neoprávnene. Nemajú totiž platné povinné zmluvné poistenie. Je to dobre známa poistka, ktorú musí mať uzavreté vodič pre každé auto pre prípad, že pri jeho používaní spôsobí škodu niekomu inému. Napriek tomu, že mať uzavretú túto poistku je zákonná povinnosť, množstvo áut ju nemá platnú.

Autá bez poistky

„Na Slovensku existuje viac ako dvestotisíc vozidiel, pri ktorých nie je uzatvorené PZP. Vyplýva to z porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP),“ upozornila Wüstenrot poisťovňa s tým, že poistku nemá približne každé sedemnáste auto. Na Slovensku je pritom podľa údajov SKP registrovaných 3,35 milióna áut. Poistku teda nemá viac ako päť percent áut v evidencii.  Ide pritom o situáciu, ktorá trvá už niekoľko rokov.

ECB
Neprehliadnite

Nízke úrokové sadzby sú veľké riziko, odkazujú viacerí odborníci

PZP je poistenie, ktoré vzniká zaplatením poistky. „Najčastejšie prípady nastávajú z dôvodu, že poistník zabudne zaplatiť poistku a tá buď nevznikne – ak ide o elektronickú zmluvu, ktorá vzniká zaplatením, alebo zanikne z dôvodu neplatenia, ak ide o staršiu zmluvu. Dôvody môžu byť rôzne, či už vedomé nezaplatenie, pretože klient nemá financie na zaplatenie poistného, alebo ho zaplatiť naozaj nechce a spolieha sa, že škodu nespôsobí, resp. že ho žiadna policajná hliadka nezastaví,“ hovorí Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa