V uplynulých týždňoch priniesol TREND rozhovory s piatimi manažérmi nominovanými na cenu Manažér roka 2021. Tu je ich krátka rekapitulácia. Hlasovať môžu aj čitatelia TRENDU, ktorých voľba bude mať váhu jednej tretiny hlasov. 

Richard Duda
CEO, Tauris Group

Minulý rok bol v histórii spoločnosti Tauris Group najúspešnejší za takmer tridsať rokov jej existencie. Skupina, ktorá zahŕňa niekoľko závodov na výrobu mäsa a mäsiarskych výrobkov, ako aj logistickú spoločnosť Calmar, dosiahla agregované tržby 176 miliónov eur. Tieto údaje skupinu vystrelili na tretiu priečku najväčších potravinárskych spoločností na Slovensku. Agregovaný zisk vzrástol na 9,3 milióna eur. Pod výsledky skupiny, ktorá zamestnáva približne 1 440 ľudí, sa podpísal manažment pod vedením generálneho riaditeľa Richarda Dudu. Išlo o rozhodnutia, ktoré viedli k reštrukturalizácii nákladov, ako aj zmene stratégie a orientácie firmy na prémiovú značku. 

Na snímke Generálny riaditeľ Tauris Group a.s., Richard Duda.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Generálny riaditeľ Tauris Group a.s., Richard Duda.

Katarína Kaszasová
generálna riaditeľka, Úrad pre dohľad nad výkonom auditu

Má za sebou dlhoročné pôsobenie v KPMG, na ministerstve financií, ako aj vo veľkých európskych inštitúciách. Úrad pre dohľad nad výkonom auditu spoluzakladala, dnes je jeho generálnou riaditeľkou. Do úradu priniesla skúsenosti z pôsobenia v audítorskej profesii, ako aj v EIB či v Rade audítorov Eurovalu. Jej tím v čase pôsobenia na ministerstve financií zohral kľúčovú úlohu v prípade Slovenská republika verzus spoločnosť Achmea, majiteľ poisťovne Union, ktorý Slovensku ušetril stovky miliónov eur. Zo svojho úradu chce spraviť modernú, malú, otvorenú, digitalizovanú a zelenú inštitúciu.

Katarína Kaszasová - Generálna riaditeľka Úradu pre dohľad nad výkonom auditu
Zdroj: ROBO HUBAČ
Katarína Kaszasová - Generálna riaditeľka Úradu pre dohľad nad výkonom auditu
Na snímke je továreň najväčšieho výrobcu sklených obalov. V posledných dvoch rokoch zrealizoval strategické investície do optimalizácie výroby za viac ako 50mil.EUR
Neprehliadnite

Bude Investorom roka 2021 Mondi, Kia, Unilabs, Terno či Nestlé? TREND odovzdá cenu šiestykrát

Peter Lednický
CEO, Unilabs Slovensko 

Koronakríza je skúškou najmä pre zdravotníctvo. Naplno to pocítila aj spoločnosť Unilabs Slovensko, kedysi známa ako Alpha medical, ktorá sa zaoberá laboratórnymi vyšetreniami a diagnostikou. Firma medziročne zvýšila tržby o sedemnásť percent a po troch rokoch v strate sa prehupla do čistého zisku vyše 900-tisíc eur. Od roku 2017 je súčasťou laboratórnej siete Unilabs so sídlom vo Švajčiarsku. Na Slovensku má tridsiatku laboratórií. Generálny riaditeľ Peter Lednický je vo firme vyše dvadsať rokov, šéfuje jej od roku 2007. Každý rok venuje dva týždne tomu, že chodí po celom Slovensku a stretáva sa s ľuďmi zo všetkých laboratórií, z logistiky a zo služieb. 

Peter Lednický
Zdroj: archív P. Lednického/Ivan Čaniga
Peter Lednický

Ľubomír Šoltýs
partner, Wood & Company

V slovenskom biznise je známy ako skúsený obchodník a odborník na finančné trhy. Počas vlaňajška sa však do povedomia širšej verejnosti zapísal aj tým, že v čase koronakrízy zariskoval a realizoval najväčší realitný obchod roka – kúpu bratislavského Auparku. Za ostatných sedem rokov sa Wood & Company rozkročila naprieč takmer všetkými oblasťami podnikania. V súčasnosti má dlhoročný partner skupiny Ľ. Šoltýs na starosti jej slovenské projekty, medzi ktoré patrí okrem realitného biznisu aj segment odpadového hospodárstva (Ewia, Kosit) či zdravotnícky biznis (Chirana T. Injecta, Saneca Pharmaceuticals). 

TREND: ĽUBOMÍR ŠOLTÝS
Zdroj: MICHAL SMRČOK
TREND: ĽUBOMÍR ŠOLTÝS

Martin Žáček
CEO, Uniqa

Poisťovňa Uniqa má za sebou rok plný mimoriadnych udalostí. Trhová štvorka počas pandemického obdobia pripravovala fúziu a prevzatie aktív spoločnosti Axa. Uniqa tak vstupuje aj na trhy druhého a tretieho dôchodkového piliera. Spoločnosť navyše vrátila slovenskú licenciu a na trhu bude pôsobiť ako pobočka zahraničnej spoločnosti. Náročným obdobím sprevádzal poisťovňu jej generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Martin Žáček, ktorý rovnaké pozície zastáva aj v jej českej entite. Pôsobí aj ako člen Prezídia Slovenskej asociácie poisťovní a člen Správnej rady Slovenskej kancelárie poisťovateľov. 

Na snímke generálny riaditeľ poisťovne Uniqa, Martin Žáček.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke generálny riaditeľ poisťovne Uniqa, Martin Žáček.