Koronakríza je skúškou pre celé hospodárstvo, najmä však pre zdravotníctvo. Naplno to pocítila aj spoločnosť Unilabs Slovensko, kedysi známa ako Alpha medical, ktorá sa zaoberá laboratórnymi vyšetreniami a diagnostikou.

Firma vlani medziročne zvýšila tržby o sedemnásť percent a po troch rokoch v strate sa prehupla do čistého zisku vyše 900-tisíc eur. Spoločnosť je od roku 2017 súčasťou laboratórnej siete Unilabs so sídlom vo Švajčiarsku. Na Slovensku má tridsiatku laboratórií.

Generálneho riaditeľa slovenskej vetvy Petra Lednického nominoval TREND tento rok na manažéra roka 2021. Tu je zoznam nominovaných, za ktorých môžete hlasovať aj vy.

V rozhovore P. Lednický hovorí nielen o tom, ako spoločnosť Unilabs zvládla problémy spojené s pandémiou, ale aj o prístupe k práci, riadeniu a zamestnancom.

V októbri prichádzala druhá vlna pandémie a o britskej mutácii ešte nikto nepočul. Vy ste už vtedy predpovedali nové varianty vírusu. Vaša vízia sa potvrdila. Máte vízie aj v biznise? 

Áno, snažím sa ich mať. Firmu definujú tri hlavné okruhy – ľudia, výkon a cieľ. Ľudia sú najväčším aktívom akejkoľvek firmy. Samozrejme, firma musí mať výkon, ktorý sa zvyčajne meria vo finančných ukazovateľoch. A musí mať aj cieľ. 

Čo ním je? 

V našom prípade klinická diagnostika. Robíme ju so zaujatím, snažíme sa vidieť dopredu a hľadať to, čím môžeme pomôcť ľuďom. V prípade koronakrízy to bola doslova aj pomoc krajine. Cítili sme to ako svoju občiansku povinnosť.

Ako to bolo na začiatku koronakrízy?

Na začiatku pandémie bolo hlavne testovanie a testy, ktorých bol zúfalý nedostatok. To sa nám podarilo prekonať. Slovensko, našťastie, nikdy vo svetových tabuľkách nesvietilo s nízkym počtom PCR testov na hlavu. Od prvých mesiacov krízy sme boli na úrovni najvyspelejších krajín. 

Ale to sa kríza iba začínala. Otázkou bolo, ako bude pokračovať...

Snažili sme sa pochopiť, kam to smeruje. Niekedy v júni krajina oslavovala víťazstvo nad koronou. Prestalo sa testovať. Vtedy sme na základe analýz pochopili, že to nebude iba jedna vlna, ako to bolo pri SARS a MERS. Obávali sme sa, že príde druhá vlna.

Peter Lednický
Zdroj: archív P. Lednického/Ivan Čaniga

Čo stálo za vašimi obavami? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa